Конкуренцията на пазара на труда става все по-голяма, затова трябва да сте напълно подготвени за интервюто си за работа. Здравото ръкостискане, приятната усмивка и редовното кимане вече не са достатъчни да впечатлите интервюиращия. Трябва да напишете убедително мотивационно писмо и впечатляващо CV, да проучите компанията, да бъдете уверени в себе си и да се научите да отговаряте убедително дори и на най-трудните въпроси.
Няма как да предвидите всички въпроси, които потенциалният ви работодател ще ви зададе, но можете да подготвите отговори за най-често срещаните. Направихме списък с 9 от тях и добавихме насоки за това как да отговорите.
Кажете нещо за себе си
При така зададен въпрос, работодателят ви иска да знае как се вписвате в компанията и какъв полезен за позицията опит имате. Можете да помолите интервюиращият да бъде по-специфичен и да каже какво иска да знае или да говорите за образованието си, за факта, че работите добре в екип и за всичките си качества, които смятате, че биха били ценни за дадената компания и позиция.
Защо трябва да ви наемем?
Дори и да знаете, че отвън има поне още пет човека, които чакат за интервю, трябва да звучите уверено и спокойно. Обяснете как опитът и образованието ви са ви подготвили за работата. Наблегнете на качествата, които смятате, че работодателят ви търси, като етика и инициативност, например.
Какво е най-лошото ви качество?
Някои специалисти съветват да превърнете положително качество в недостатък. "Перфекционистка съм" или "Всички смятат, че работя твърде много." Други обаче твърдят, че тези отговори вече са твърде клиширани и е добре да споменете малък недостатък, като подчертаете, че се стремите да го отстраните. "Не винаги съм достатъчно пряма, но работя над това" е добър отговор.
Как се виждате след 5 години?
Покажете на интервюиращия, че търсите стабилна и постоянна работа, а не временна заетост, докато не намерите по-добра възможност.
Защо напуснахте последното си работно място?
Никога не говорете за бившия си работодател или колеги негативно и не ги обвинявайте за напускането си. Дайте позитивна причина, като например, че сте искали да се възползвате от нова възможност, която по-добре е пасвала на опита и уменията ви.
Имала ли сте затруднения в отношенията с началниците или колегите си?
Трябва да сте светици, за да не сте имали спорове и проблеми с хората, с които работите. Можете да кажете, че се стараете да се разбирате с всички и до сега нищо сериозно от този тип не се е случвало.
Как се справяте със стреса на работното място?
Работодателят иска да знае как реагирате на стресови ситуации и дали се паникьосвате и заравяте главата си в пясъка. Помислете как влияят на работата ви крайните срокове и дали имате нужда от спокойствие, за да работите по-ефективно. Отговорете честно и кажете как се справяте със стреса, независимо дали отговорът е "повече време във фитнес залата след работа".
Каква заплата очаквате?
Вместо да казвате точна сума, по-добре отговорете, че очаквате заплата в стандартния диапазон за тази позиция.
Имате ли въпроси към мен?
Винаги задавайте по няколко въпроса, които да показват, че сте наясно с дейността на компанията и какво се изисква от вас. Можете да попитате за проекта, по който фирмата работи в момента.
Помнете, че интервюто е двустранен процес на опознаване. Като проучите компанията и отговаряте на въпросите уверено и интелигентно, ясно ще покажете, че сте точният човек за тази позиция.
1 | 0 |