За трудещия се българин, като че ли е характерно винаги да се оплаква и винаги да е недоволен. От колегите, от шефа, от заплащането. В това недоволство обаче има и голяма доза истина. Често хората на висши позиции са тези, които спъват работата и лишават от възможност за развитие кадърните служители. Шефовете не са по презумпция лоши. Понякога действително са такива. И в този ред на мисли идва въпросът, защо тогава не им се покаже вратата? Отговорът е комплексен.
На изпълнително ниво е много по-лесно компанията да се разделя със служители, да обучава и наема нови. Във висшите слоеве на йерархията нещата стоят малко по-различно. Изискват се специфични умения, познанства и обстойно разбиране целите на съответната компания. Цели, които често са поставени от самите мениджъри. Онези, които определяме като лоши, неефективни.
Сред интересните процеси в работна среда попадат и принципът на глутницата и лежането на стари лаври.
При първия случай става дума за лоялност между заемащите високи позиции. Ръководителите често имат обща история, познават се от студентските години, работили са заедно по предишни проекти, свързват ги познанства. Иска им се да вярват, че колегите им работят добре, въпреки че те не се справят със задачите. Нагласата е да се пазят един друг. Като в глутница.
За да стигнат до позициите си във висшето ръководство, мениджърите са извървели дълъг път на развитие. Направили са своя пробив и са се утвърдили като имена в бизнеса. Но методите и похватите, с които са работили преди 10 години, вече са безвъзвратно остарели. Светът на бизнеса е изключително динамичен и изисква актуалност. Старите лаври са красиви и бляскави доспехи, но до там. Затова е много важно мениджърите непрекъснато да търсят нова информация, да изслушват служителите си и да включват в екипите си "свежи" мозъци. Да знаят кога не са прави и кога да се оттеглят.
Това са основните причини, които специалистите в областта на човешките ресурси извеждат като отговори на въпроса защо неефективният мениджър продължава да заема ръководната си позиция. Вие сблъсквали ли сте се с подобни ситуации и сещате ли се за други от личния ви опит?
7 | 0 |