Хиперпигментацията се среща под всякакви форми. Малки тъмни петна, които се образуват по ръба на зоната около очите ви, зачервяване на петна по шията ви и постинфламаторни петна, които остават след пъпки. Мелазмата е друга често срещана форма на хиперпигментация и е по-разпространена, отколкото предполагате. Освен това е един от по-трудните видове за лечение, тъй като може да се върне отново и отново. Ако някога сте имали мелазма или сега се борите с нея, ние имаме отговори за вас.
Какво представлява мелазмата?
За разлика от други форми на хиперпигментация, мелазмата се проявява почти изцяло по лицето, включително бузите, челото и носа и се характеризира с повтарящо се, хронично обезцветяване.
Това, което също го отличава от другите видове обезцветяване е, че то засяга непропорционално жените в репродуктивна възраст и изглежда е тясно свързано с хормоните. Всъщност мелазмата дори има второ име – "маска на бременността" – защото често се появява или се задълбочава по време на бременност. Но това кожно състояние не се среща само при жените. Интересното е, че е установено, че мъжете с мелазма имат ниски нива на тестостерон, което също предполага хормонална връзка.
Какво причинява мелазма?
Все още не е определена или известна причина за мелазма, но е ясно, че хормоналните колебания оказват влияние. Големите промени, които настъпват с бременността и менопаузата, изглежда предизвикват това специфично кожно състояние.
От физиологична гледна точка мелазмата се причинява от "хиперфункционални меланоцити", известни още като клетки, произвеждащи пигмент. Те отлагат прекомерни количества меланинов пигмент в повърхностния слой на кожата (епидермиса) и най-дълбокия ѝ слой (дермата).
Мелазмата се влошава значително от излагане на слънце. Може да причини потъмняване или увеличаване на съществуващата мелазма хиперпигментация, дори ако е била лекувана и избледняла и може да предизвика нови епизоди.
Как се лекува мелазма?
Хиперпигментацията е трудна за лечение. Мелазмата е известна с това, че е дори по-трудна за лечение, защото е силно чувствителна към хормони и слънчева светлина. Това, което го прави особено разочароващо, е, че мелазмата може да избледнее доста значително и след това да се върне отново.
Ето какво можете да направите:
Слънцезащита всеки ден без пропуск
Носете слънцезащитни продукти дори когато не е слънчево, а също и когато седите пред компютъра си на закрито. Светлина от прозорците също ни засяга, поради което носенето на слънцезащита на закрито е толкова важно, колкото и на открито.
Следвайте рутинна грижа за кожата
Мелазмата може да наруши цялостта на кожната бариера между повърхностния слой на епидермиса, в който се намират пигментните клетки и по-дълбокия слой на дермата. Ако е налице сухота или възпаление на кожата, това допълнително ще изчерпи кожните бариери и ще подсили пигментните отлагания, което ще затрудни потенциалните лечения за мелазма като лазерни терапии или микроигли, да достигнат пигмента.
Пълноценният режим за грижа за кожата се състои от нежен почистващ продукт, хидратиращ серум, овлажняващ лосион и ежедневен SPF. Спазването на последователността е много важно!
Опитвайте ексфолиращи процедури и продукти
Заедно с превантивната грижа и поддръжка, можете да третирате мелазмата с ексфолиращи продукти и лечение. Има някои налични опции без рецепта, които лесно да помогнат, но по-агресивните лечения в кабинета вероятно ще дадат по-добри резултати.
1 | 0 |