Грижата за външния вид винаги е била сред най-големите приоритети на жената. Днес на пазара можем да намерим какво ли не и сме доволни от този факт. Но останахме меко казано изненадани, след като разбрахме какви неща е вероятно да се съдържат в любимата ни козметика. Освен опасните химикали, използвани в производството на продукти за красота, открихме и някои съставки, които са натурални, но за сметка на това звучат повече от отвратително. След като прочетете неприятния списък, вероятно и вие ще си помислите, че шкафът ви с козметика прилича на кутията на Пандора.
Изпражнения от кит в парфюма
Веществото, за което говорим, се казва амбра (Ambergris) и се съдържа в някои скъпи парфюми. Преди да влезе в изящните им шишенца обаче, то трябва да се образува в червата на кашалотите. Амбрата е жъленикава, прилича малко на пчелен восък, но мисълта за нея далеч не ни е толкова приятна. Функцията ѝ е да защитава вътрешностите на големите океански животни в случай, че погълнат нещо остро. Въпреки това, амбрата се нарича още "златото на морето”, тъй като е изключително скъп продукт. Има много фин, луксозен аромат и парфюмеристите направо се избиват, за да се докопат до нея.
Буболечки в червилото
В Централна и Южна Америка живее вид бръмбари (Dactylopius Coccus), който се храни с аленочервените цветове на определен сорт кактуси. Когато насекомото бъде смачкано, от вътрешността му потича силно оцветяваща боя и именно от нея се произвеждат червилата. Тази боя се ползва в козметиката от векове. Макар начинът на извличане да звучи ужасно, тя е много по-безвредна от синтентичните си съответствия.
Рибени люспи в спиралата за очи
Може да сте чували, че в спиралата за мигли има изпражнения от прилеп. Е, това не е така. Но пък много от известните марки предлагат спирали с рибени люспи. Заблудата идва оттам, че сред съставките се споменава продукт, наречен гуанин и хората го бъркат с латинското наименование на екскрементите от прилеп - guano. В действителност гуанинът е кристален материал, който е направен от рибени люспи и придава блясък на продуктите. Ползва се както в спиралата за очи, така и при някои по-лъскави лакове за нокти, гланцове за устни, шампоани и др.
Лой от мъртви животни в сапуна
Лойта е съставна част на много продукти, сред които: гримове, червила, шампоани, сапуни, овлажнители, кремове за лице. Тя се прави, като се извлича маста от животните, а това обикновено става чрез обработка с висока температура, подобна на тази при варене. Животните, които се използват за добиването на "ценната" според козметиката съставка, идват от различни места - лаборатории, приюти, някои от тях дори са убити на пътя от бързащите коли.
Сперма от бик в продуктите за коса
Семенната течност на едрото животно съдържа много голям процент протеини и затова се превръща във водеща съставка при някои продукти за коса, особено ако са предназначени за суха или увредена такава. Най-често можем да срещнем спермата от бик под формата на маска, в която консистенцията е смесена с растение на име Katera. В шикозните салони за красота процедурите с такава маска могат да достигнат цена от около 120 долара.
Динамит в дезодорантите и екфолиантите
Diatomaceous earth (DE) е крехка скала, която лесно може да се стрие на прах. Тя е една от двете съставки на динамита. DE представлява абразионно вещество, идеален ексфолиант за кожата и се използва в производството на препарати за измиване, пасти за зъби, дезодоранти и пудри.
Слуз от охлюв в овлажнителите
Слузта, която се събира от охлювите, е широко използвана в производството на овлажняващи продукти. Тя съдържа гликолова киселина и еластин, поради което защитава кожата ни от наранявания, бактерии, UV лъчите. Друг плюс на тази съставка е, че елиминира мървите клетки и регенерира кожата. Ползва се и в някои продукти за премахване на белези и акне.
Черен дроб от акула за предпазване от слънцето
Скваленът е натурално масло, което се произвежда от почти всички растения и животни, включително и в човешките органи. А скваленът, който се извлича от черния дроб на акулата, служи за производството на специфично олио, използвано в козметиката. Консистенцията му е мазна и перфектно се вписва в балсамите за устни, кремовете за защита от слънцето и вече споменатите овлажнители. Въпреки, че много козметични компании са прекратили употребата на това вещество, то все още е основно в доста продукти.
Овча вълна в кремовете за бръснене
От овчата вълна се добива веществото, наречено ланолин, което често се използва в козметиката. Представлява мазна субстанция, подобна на вазелин, има жълтеникав цвят и неприятна миризма. Помага за овлажняване и омекотяване на кожата, а това, както всички знаем, е важно при бръснене.
Още ли ви се иска да четете етикетите и да бъдете информирани за всяка една съставка в продуктите, които купувате? Ако държите на това, рискувате да се откажете завинаги от любимата си линия козметика.
139 | 29 |