По повод зачестилите случаи на заразени с хепатит А в различни региони в България, решихме да ви информираме по-подробно за болестта и най-вече да ви припомним, че лекарите препоръчват спазване на стриктна лична хигиена и санитарно-хигиенни норми като най-сигурната превенция срещу вируса.
Хепатит А или още известен и като болестта на мръсните ръце е възпаление на черния дроб, причинено от вируса на хепатит А (HAV). За разлика от хепатит В и С, хепатит А не става хроничен. Въпреки че по време на болестта черният дроб се увеличава и възпалява, той заздравява напълно и без дълготрайни увреждания при повечето хора. След преболедуване на хепатит А се създава траен имунитет.
Поради начина си на разпространение, вирусът на хепатит А има епидемичен характер и след това изчезва. Част от хората имат изградени антитела срещу вируса, въпреки че не са имали клиничните признаци на болестта и не са се разболели. Вирусът на хепатит А много лесно се разпространява на места, където хигиената или санитарната култура са на ниско ниво.
Как може да се заразите?
Всеки, който не е боледувал от хепатит А, и не е бил ваксиниран срещу него, може да се разболее. Хората, които живеят в места с лоша хигиена, са изложени на по-голям риск от заразяване. На места с високо разпространение на хепатит А повечето инфекции възникват при малки деца. Други рискови фактори са употреба на венозни наркотици, съжителство със заразен човек и сексуални контакти с човек с остра инфекция на хепатит А.
Основните пътища на заразяване с вируса на хепатит А са два:
- Прием на заразени храни и течности
- Полов контакт със заразен човек
Най-опасни и силно заразни са болните от хепатит А една до три седмици преди появата на първите клинични симптоми (ако има такива) и четири седмици след това.
Не съществува опасност от зараза при нормално общуване с колеги, съученици, приятели, особено при спазване на добра лична хигиена.
Симптоми
-Неспокойство
- Отпадналост
- Загуба на апетит
- Треска с внезапно начало
- Гадене
- Стомашна болка или болка в дясното подребрие
- Мускулни и ставни болки
- Жълтеница (пожълтяване на кожата и склерите на очите)
- Тъмна урина
- Промяна цвета на изпражненията
- Загуба на тегло
Превенция
Поставяне на ваксина срещу хепатит А - най-добрият метод за превенция. Могат да се ваксинират всички над 12-месечна възраст. Важно е да се има предвид, че родените след 1992 г. са ваксинирани срещу хепатит В, но нямат задължително поставени ваксини срещу хепатит А. Родените преди 1992 г. нямат задължително поставени ваксини срещу хепатит А или В.
Спазването на добра лична хигиена и старателното миене на ръцете след ходене до тоалетна или смяна на памперси, използване на индивидуални кърпи и прибори при заразен член от семейството са най-важните условия, за да се предпазите от болестта.
2 | 0 |