Не, не е излязло ново ръководство от фотографската поредица на National Geographic. Къде на шега, къде с реална практическа цел, решихме сами да съставим кратко такова.
Темата ни ще бъде: "Как да изглеждаме максимално добре на снимките, които си правим сами?"
Поводът - напоследък ни се струва, че като изключим времето на Пикасо, автопортретите никога не са се радвали на такава популярност, каквато имат в момента. Само дето сега не използваме художествените техники на прочутия нарцисист, а разчитаме на смартфоните си, дигиталните фотоапаратчета, понякога дори на вградената в лаптопа камера. Тя може и да не прави снимки с кой знае какво качество, но пък ни дава качествената възможност да огледаме хубавичко физиономията и позата си, преди да се щракнем.
Причините за тази мания по автопортретите? На първо място, вече всеки може да се прави на фотограф, защото има на разположение чудесни автоматични настройки и много опити, чиито резултати се виждат веднага. Вече всеки може да се прави и на художник, стига да си поиграе малко и да разучи лесните програми за обработка на снимки.
А защо точно "самоснимки" - това пък е съвсем очевидно. Нали трябва да изглеждаме представително в многобройните си виртуални самоличности. Профил във Facebook, още един в Twitter, още пет по разните му там форуми... То не е шега работа! Просто ни се налага да разполагаме с достатъчно фотографии, на които сме излезли добре. Иначе кой ще компенсира ужасните кадри, по които ни "тагват" познатите и които се виждат от познати и непознати. Неслучайно вече съществува следният лаф: "Живей така, сякаш няма опасност някой да качи снимките ти в социалните мрежи!"
За да сведете риска от такива притеснения до минимум, възползвайте се от съветите на известните, които събрахме за вас.
Съвети от Кейти Пери и Виктория Бекъм: Снимайте се, когато току-що сте се издокарали
Кой знае как ще изглеждате по-късно, на папарашките (т.е. приятелските) снимки, ако ви се размаже гримът или ви се отпусне прическата. Вляво виждате как Кейти показва изкусно инкрустирани мигли, с които възнамерява да впечатли всички. Но как ще ги впечатли, ако нито един фоторепортер не улови целия блясък на пърхащото творение? Затова е най-добре човек да разчита на собствените си възможности за снимане, и то преди нещо да се е развалило.
Пош Спайс пък е така мила да ни припомни, че на хората би им се сторило съмнително и превзето, ако на всичките си фотоси изглеждаме изтупани от глава до пети. Затова тя хитро-хитро си е нанесла лек пресен макиаж, наметнала е домашното халатче, подредила е косата си в спретнат, но уж невчесан вид и се е щракнала за спомен на последователите си в Twitter. Все едно току-що става от сън и ни паста за зъби е яла, ни грим мирисала.
Съвет от Хайди Клум: Играйте си с перспективата и се възползвайте от оптичните илюзии
Супермоделът явно много се гордее с това си фотографско изпълнение, тъй като охотно го сподели с всички почитатели в Twitter. Наистина, Хайди правилно е уловила основните трикове за издължаване на крайници и сваляне на килограми от една снимка. Първо, тя трябва да се прави отвисоко - така гърдите са близо до обектива и изглеждат големи, а по-отдалечените талия, ханш и бедра се смаляват. Второ, като поокастрим тялото си от едната страна, то съвсем логично ще изглежда отслабнало.
Само че никак не ви съветваме да имитирате сляпо снимката на Хайди. То е все едно с готовност да заявите, че изглеждате най-добре с чувал на главата. Ако не е така, защо би ви хрумнало да се "обезглавявате"? Вариантът да се протягате нагоре, за да влезе и лицето ви в кадър, също не е препоръчителeн. Освен ако не целите да изглеждате като анорексично извънземно, запълнило предния план с голямата си яйцевидна кратуна. Най-добре се щракнете с леко насочен надолу апарат и ако пак не харесате фигурата си, отрежете малко от едната страна. По примера на майстор Пикасо.
Съвет от Джесика Алба: Търсете подходяща светлина, за да изглежда добре лицето ви
Това вече е добро предложение. Смартфоните правят доста "куци" снимки при липса на добро осветление и рискувате кожата ви да изглежда много по-зле, отколкото е в действителност. Идеалният вариант е да използвате следобедните слънчеви лъчи навън, а ако се намирате на затворено, поне се доближете до прозореца или изберете изкуствено осветително тяло с мека светлина. Така наистина ще сияете от портрета си.
Съвет от Кейти Прайс: Ако искате гримът и прическата да изпъкнат, смело изрязвайте всичко друго от снимката
Има доза истина. Особено ако искате профилна снимка, в която да заложите на красота, вместо на артистичност. В крайна сметка, ако имате големи и прекрасни очи, кого го интересува обстановката, в която сте се фотографирали? Така че, използвайте смело функцията "crop", за да оставите единствено добре изглеждащата си муцунка. Нека кадърът свършва с косата ви.
Сериозно говорим. Нямаме нищо против снимките в суперблизък план, нито еротичните такива. С две уточнения, обаче. Недейте да показвате части от тялото си по такъв самоцелен начин, какъвто е приложила Майли Сайръс на "автопортрета" в началото на статията. И умоляваме ви, избягвайте да си цупите изкуствено устните като двете хубостници на снимката тук! Макар че това очевидно не е ново явление, щом открихме подобна "кифла" и в творчеството на самия Пикасо.
Съвет от една блогърка: Научете "специалната поза", в която ще изглеждате по-слаби
Да, има такава поза и всички фотографи, всички модели знаят за нея. Разкрива ни я Тина Крейг, която има повече от 60 хиляди последователи в Twitter и много популярен блог за модни аксесоари - "Bag Snob". Та на въпросната Тина честичко й се налага да фотографира сама себе си, за да покаже на хората своя стил на обличане.
"Слабата" поза е следната: трябва да извъртите тялото си леко встрани, поставяйки единия крак пред другия. След това вдишвате и слагате съответстващата му ръка на бедрото си. Това е особено задължително, ако носите блуза без ръкави. Известната блогърка обаче допуска една грешка - ако искате на снимката да изпъквате вие, заедно с тоалета си, препоръчваме ви да застанете на възможно най-скучния фон, който ви се намира.
Един съвет и от нас: Поиграйте си с цветовете на фотографията
Снимката може коренно да се промени, дори преди това да ви се е струвала отвратителна. Просто бутнете тук-там цветната температура, контраста и останалите характеристики, които са налични дори в най-елементарните програми за обработка на изображения. Пък и не забравяйте, че обръщането в черно-бял формат понякога се оказва спасителен пояс и за най-неспасяемите кадри.
Остава единствено сами да си кажете "Зеле"!
90 | 12 |