Според австралийски учени продължителните връзки са полезни за психичното здраве, независимо дали двойката има сключен брак или не, съобщи в. "Дейли телеграф".
Онези от нас, които има връзки, продължаващи повече от 5 години, изпадат по-рядко в депресия и не посягат към наркотици и алкохол. Известен факт е, че семейните двойки водят по-здравословен живот, но до момента това не бе потвърдено за онези, които само съжителстват заедно без да имат сключен брак.
Учени от университета на Отаго са провели изследване сред 1000 души. Те установили, че 16 % от 30-годишните, които не се обвързани, имат симптоми на депресия. При връзките продължили от 2 до 4 години психичните проблеми намаляват до 10%, а при тези с връзки над 5 години падат до 9%.
Злоупотребата с алкохол при хората без половинка е 12%, а при тези с връзки над 5 години е само 3%.
"Изследването показа, че продължителните връзки и съжителството са полезни за психичното здраве, като положителният ефект от тях расте с продължителността на връзката", каза ръководителят на изследването д-р Шери Гиб.
Според доктор Гиб това може да се дължи на емоционална подкрепа и финансова стабилност, които една сериозна връзка неминуемо носи със себе си.
Дали доктор Гиб е права е трудно да се каже, имайки предвид колко индивидуално бих могли да се разглеждат тези неща. Безспорно е, че повечето сериозни връзки носят на обичащите се комфорт и сигурност, но едва ли това е главната причина онези, които имат дългогодишен партньор да са по-спокойни.
Ако трябва да говорим конкретно за жените, преди стабилността има други фактори, които влияят върху психичното здраве. Липсата на сериозна връзка не е проблем заради нестабилността или несигурността, защото жените напоследък се справят доста добре и без мъж до тях.
Присъствието или липсата на мъж в живота ни не трябва да определя светоусещането и самочувствието ни. Може би само ни подсказва правилното отношение към нас самите, не на всяка цена като към нуждаещи се от грижа и подкрепа представителки на нежния пол.
0 | 0 |