Една от основните грешки на специалистите в подбора на кадри е, че дават максимално подробна информация на кандидатстващите за работа как да изглежда CV-то и мотивационното писмо, но не и за самото интервю. Основният аргумент е, че за него няма как да се подготвите предварително. Това до известна степен е така, но определено има какво да се направи в тази насока.
За да си гарантирате до известна степен успех при срещата с работодателя или Отдела за човешки ресурси, първото нещо което трябва да направите е да проучите историята на компанията и характеристиките на длъжността, за която кандидатствате.
Проверете местоположението на фирмата и колко време ще ви отнеме да стигнете до там. Както не веднъж сме казвали, много е важно да не закъснявате, нито да отидете прекалено рано.
Най-големите притеснения са свързани с въпросите, които ще зададе интервюиращият. Старайте се да отговаряте кратко и точно, без да се впускате в излишна словоохотливост. Не давайте информация, за която не са ви питали.
Ако не знаете отговора на определен въпрос, не се срамувайте да си признаете. Истината е най-добрата политика в този случай.
Също така не бързайте веднага да отговаряте в резултат на обзелото ви притеснение. Обмислете и се опитайте да илюстрирате позицията си с факти, твърдения, примери от предишния ви опит или ако нямате такъв, наблегнете на това колко много искате да се учите в избраната от вас област.
Не задавайте въпроси за работното време и социалните надбавки преди да сте стигнали до второто интервю.
Интервюто не е само за това какво и как се казва. В този ред на мисли невербалната комуникация е изкуство, което трябва да владеете, макар и не до съвършенство. Затова на нея ще отделим специално внимание в следващ материал.
1 | 0 |