Джон Рокфелер, първият американски милиадер, е казал: "Ако единствената ти цел е да забогатееш – никога няма да я постигнеш."
Не се и съмняваме, че му е било лесно да го заяви. Особено след първия си милион. Или милиард. Но няма как да оспорим истиността на изказването му.
Според годишния доклад, издаден от IRS и представящ 400 данъчни декларации, отчели най-големите брутни приходи, сумата, която са спечелили "участниците" в списъка, се равнява на 77.4 милиона долара. Чисти пари, разпределени между 400 души. Как да не им завиждаме?
Ето как най-богатите американци са направили състоянията си:
Едва 8.6% са постигнали доходите си чрез месечното си възнаграждение. 6.6% пък са забогатели от лихви, а 13% - от дивиденти. Повече пари обаче идват с партньорства и корпорации - или 19.9% от списъка. А най-големите суми са създадени от капитални вложения, които правят цели 45.8%.
Изводите са, че заплатата няма да ни направи богати. Мечтаните доходи са постижими, когато влагаме средства в някого или нещо, когато рискуваме и залагаме на максимата "Всичко или нищо".
Затова не бива да се страхуваме от идеите си. Тази, която изглежда най-неосъществима, е може би онази скрита възможност, която трябва да бъде показана на бял свят.
И най-важното: нека не забравяме думите на Рокфелер и да не се стремим единствено към материално благосъстояние. Когато работим на пълни обороти, влагаме желание и чувства в свършеното, то няма как да остане незабелязано. И това със сигурност ще се отрази и върху банковата ни сметка.
8 | 0 |