В България най-младата баба е само на 28 години, а абортите при непълнолетни остават рядкост.
В България едва 10% от бременностите при малолетни и непълнолетни се прекъсват с аборт по желание, според д-р Антонио Душепеев, ръководител на родилното отделение в университетската многопрофилна болница в Бургас.
През 2022 г. в същото лечебно заведение са регистрирани 149 раждания от момичета под 18-годишна възраст, сред които и 11-годишно дете. Тази тревожна тенденция е част от по-широк социален и здравен проблем, който включва ранните бракове и липсата на сексуално образование.
"Има огромна вероятност детето на детето, което е родило дете, да роди на приблизително същата възраст", отбелязва д-р Душепеев, предаде БНР.
Той подчертава необходимостта от активна здравна и сексуална просвета, лесен достъп до контрацептиви и предоставяне на по-добри житейски перспективи за младите хора. Според него, повечето от младите майки искат да запазят бременността си, въпреки че често не осъзнават какво се случва с телата им.
Непълнолетни майки и липсата на медицинска грижа
По данни на Националната мрежа на здравните медиатори, много от младите момичета не посещават лекар по време на бременността си. "Тенденцията е детето да бъде запазено и отгледано от родителите на това дете – от бабата и дядото", коментира Захари Атанасов, председател на организацията.
Средната възраст за раждане на първо дете в България през 2023 г. е 27 години, но в по-малките населени места като Сливен тя пада до 21 години. В същото време в столицата жените раждат първото си дете на средна възраст от 30 години.
Липсата на перспективи като основна причина
Според д-р Радосвета Стаменкова от Българската асоциация по семейно планиране, браковете и ражданията под 18-годишна възраст са резултат от липса на други перспективи за младите момичета.
"Семейното планиране означава да имате толкова деца, колкото искате, и да ги имате тогава, когато ги искате. Тенденцията е раждането на първото дете да се забави," споделя тя.
0 | 0 |