Назначаването на определена позиция въз основа външен вид и пол е дискриминация, която се наказва с цялата строгост на закона. И все пак начинът, по който изглеждаме, дава отражение в общуването ни с околните.
Чертите на лицето ни, височината, облеклото, невербалната комуникация, дори едва доловимият ни аромат, задействат когнитивни схеми и асоциативни процеси на несъзнавано ниво. Едни от базисните изследвания в психологията доказват, че даваме по-висока оценка като личности и професионалисти, на хора, които са ни симпатични.
Единственият начин да променим кардинално физическите си дадености е чрез естетически интервенции. И въпреки че преди време един доктор ни убеждаваше едва ли не в това, че ако сме достатъчно красиви, не е нужно да работим, пластичната операция е възможно да ни даде мечтаният тласък в кариерата.
Или поне това сочат данните от първото по рода си социологическо проучване в България за обществените нагласи към пластичната хирургия, за което научихме от iNews.bg.
Данните сочат, че 66,7% от хората, подложили се на пластична операция, се радват на повече професионални успехи след промяната на външния си вид.
За 22% от българите пластичната операция е възможност за промяна на живота в положителна насока. 13% смятат, че корекцията ще допринесе за повече успехи в кариерата, ще повиши самочувствието им и ще подобри социалните им контакти.
А вие как смятате, една пластична операция равносилна ли е на едни гърди напред в кариерата и като цяло - в живота?
2 | 0 |