Какво беше последното нещо, което си помислихте, когато видяхте пълен човек? Такъв, който ходи трудно и събира погледите на всички около него със своето огромно телосложение. Със сигурност почувствахте леко облекчение, че имате "добри” гени, които не ви позволяват да качвате лесно, или дори да пълнеете, когато хапнете повечко, пак не бихте се оставили да достигнете тези фрапиращи килограми.
Проблемът с наднорменото тегло е проблем на целия съвременен свят. В един или друг аспект, килограмите оказват своето влияние над оценката ни за околните, а когато човекът срещу нас надвишава приетите за нормални килограми, често сме склонни да си направим съвсем неблагоприятни за него изводи. Това се случва на подсъзнателно ниво. Първите асоциации, които ни връхлитат, когато видим отпуснато пълно тяло, са свързани с немарливост, непрофесионалност и лакомия. Предразсъдъци, които могат да изиграят много лоша шега в работна среда, например.
Думите ни са доказани от последното студентско проучване, извършено от университета в Манчестър и австралийския университет "Манаш". На огромна група студенти са показани автобиографии със снимки на 12 различни жени.
Това, което участниците не знаят е, че дамите на изображенията са шест, но на едната снимка са с предишния си закръглен вид, а на другата са отслабнали до неузнаваемост. Най-често с помощта на медицинска помощ.
Студентите трябва да влязат в ролята на работодател. Според информацията, която виждат, трябва да преценят потенциала на всяка една дама. Освен това, е нужно да посочат за каква длъжност биха я наели и каква стартова заплата биха предложили.
За нещастие на пълните дами, резултатите са единодушни и показват начина, по който останалите възприемат хората с наднормено тегло, що се отнася до техния работен потенциал.
Дискриминация на работното място въз основна на килограмите със сигурност съществува. Проучването е само доказателство, че много от работодателите предпочитат да наемат дами с нормално тегло, пред такива с наднормено.
Последните се приемат за мързеливи и лакоми, тъй като именно поради тези свои "пороци” са достигнали до нездравословния си външен вид.
Психолозите обясняват, че често пълните жени само допринасят за неблагосклонната оценка, която получават от непознати. Те оставят личните си комплекси с теглото да повлияят над комуникацията им с околните. Това си личи и по време на първото интервю, когато се притесняват и не показват никаква увереност или мотивация за работа.
Истината е, че дори да се опитваме да я превъзмогнем, дискриминацията на работното място съществува и "работи" в пълна сила. В години, в които външният вид е от огромно и основно значение, единственото, което ни остава да направим, е да заобичаме тялото си, за да се освободим от своите комплекси. Чак след това ще можем да впечатлим и с персонални качества, които ще си проличат, щом сме достатъчно уверени.
34 | 0 |