"Бабо, разкажи ми приказка!", моли малко дете, вперило жаден и пълен с надежда поглед в старата жена. Тя отмества очи от екрана на телевизора, става и уморено се запътва към стария скрин в хола. Известно време търси нещо, може би голяма книга, пълна с вълнуващи истории.
Малчуганът стои на дивана, замръзнал в трепетно очакване. След минутка бабата се обръща и държи в ръката си лъскав iPhone. Оставя го на масата заедно със слушалките към него и пуска новото приложение, заместващо функциите на разказвача. И докато мъникът избира творбата, която ще слуша днес, възрастната дама спокойно се връща към своята приказка - любовна и драматична, вече достигнала епизод 228.
Имало едно време приказки, които се предавали от уста на уста. Бабите ги разказвали на своите внуци, сгушени край огнището в старата къща и слушащи силния вятър навън.
По-късно времената се променили и историите се пренесли в книги с красиви корици и златни надписи. Децата с интерес четели познатите приключения и попивали вълнуващите случки от богато украсените страници.
Годините минавали, а книгите започнали да стават тесни на приказките. И те се пренесли на видео и аудиокасети. Първите били съвсем нова интерпретация, вече визуална и по-различна като сюжет и възприемане. Вторите пък заели мястото на разказвача, но записан на аудиоформат и с възможност за превъртане. Те предизвикали огромен интерес у децата, които с лекота възприемали чутото, поднесено по артистичен и леснодостъпен начин. Пък и по-големите нямали нужда от родител, който да им разказва приказки, затова касетките били съвсем приложими.
Изминали още няколко години и човечеството навлязло в "умната" ера на смартфоните. Децата се запознали с ядосаните птички и други популярни герои, вече с лекота сърфирали в интернет и качвали снимки в Instagram. Но приказките все още продължавали да будят интерес у тях. Вярно, мислили си, че Дисни е написал всички тях, но все пак познавали основните герои и сюжети.
Тогава се появило новото приложение на най-умния от умните телефони - iPhone.
И се връщаме в наши дни. Българи в чужбина са създали приложение, наречено "Приказки за деца" и съдържащо огромен брой истории на нашия език. Те могат да се слушат както в онлайн, така и в офлайн режим, без да пречат на останалите функции на апарата.
Далеч сме от мисълта да проповядваме на родителите морал, който включва чинно разказване на магически истории до креватчетата на малчуганите. Но препоръчваме. Нищо не може да замени удоволствието от общуването още повече когато става дума за връзката майка-дете. А номерът с липсата на време вече се изтърка. Все пак, кой не би отделил 15 минути за отрочето си?
Не отричаме обаче, че приложението е чудесна идея. Като деца, ние също обичахме приказките на плочи и касетки, които са остарялата форма на новото чудо на техниката. Макар че не сме слушали истории на iPhone, сигурни сме, че създателите са се постарали те да звучат интересно и вълнуващо.
Времената се менят, нравите също. Децата обаче си остават същите. Жадни за приключения и нови усещания, интересуващи се от целия свят, който ги заобикаля. Такива са до една възраст, след това се променят, точно според обществото, в което живеят.
А приказките са неизменна част от тяхното израстване. Спомагат за оформянето им като личности, "посяват" у тях ценности. Затова не им ги отнемайте. Дали вие ще бъдете сладкодумният разказвач, или мобилният ви телефон, няма голямо значение. Но не оставяйте устройството да отглежда детето ви. Защото може да ви се струва минимална намеса, но когато я съберем с компютъра, телевизора и всички други модерни джаджи, то излиза, че наследникът ви е отглеждан от тèхника. Почти буквално.
26 | 0 |