Има една приказка, че се нуждаем от 4 прегръдки дневно, за да оцеляваме, по 8 прегръдки дневно, за да се поддържаме, и по 12 прегръдки дневно, за да растем. Не сме много сигурни какво е искал да каже нейният автор, но бихме могли да си представим, че е имал предвид хормона окситоцин.
Прегръдките не са просто начин да изразим грижа, любов и съпричастност към близък човек или да си доставим малка доза удоволствие. Чувството за физическа близост (допир) играе ключова роля в нашето израстване и е един от първите механизми за разпознаване на родителите ни.
Нещо повече, продължителният физически контакт е в състояние да предизвика секрецията на хормона окситоцин в тялото, който има отношение не само към социалното разпознаване, но и към важни неща като оргазма, интимността, доверието, майчинското поведение и др.
Всеки път, когато кърмим (или сучем), държим се за ръце, гушкаме се, танцуваме, получаваме или правим масаж и правим секс, ние отделяме това вещество. Неговото действие наистина е разнопосочно, но засега знаем, че то има изключително силен ефект върху пораждането на доверие и спокойствие. Ето защо му се отдава и особено важно място при формирането на връзката между майка и новородено, както и между любовници. Окситоцинът, също така, проявява и следните любопитни свойства:
Заздравяване на раните. Предполага се, че това се дължи на способността му да намалява възпаленията в тялото.
Връзка с оргазма. Не е ясно обаче дали завишените нива на окситоцин са следствие от оргазма или по-скоро са причина за него. Предполага се, че окситоцинът има положителен ефект върху съкращаемостта на мускулната тъкан и по този начин може би допринася за по-добрия транспорт на спермата и яйцеклетките.
По-тривиалният факт е, че той се секретира естествено по време на раждане или се влива изкуствено, за предизвиква ритмичното свиване на матката и да спомогне родилния процес.
Спокойствие, сигурност и антистрес. Доказано е, че хормонът допринася за тези чувства, вероятно чрез потискането на мозъчните региони, свързани със страха и безпокойството. Така окситоцинът може да предпазва от вредните последствия от стреса. Жените са по-податливи на неговото действие и това ги прави по-социални от мъжете в напрегнати ситуации.
Поддържане на правилната социална дистанция. Окситоцинът влияе положително на разстоянието между свободните мъже и жени и може да има частична отговорност върху романтичното привличане и последващото установяване на връзка между тях. От друга страна, подлагането на заети мъже на действието на този химикал ги кара да се държат на разстояние от привлекателни жени в експериментални условия. Това кара учените да вярват, че окситоцинът може би насърчава благоверното поведение в една връзка.
За още интересни статии станете част от Jenite.bg във Facebook!
5 | 0 |