Гледането на телевизия всяка вечер, играенето на видеоигри до късно през нощта и писането на смс-и преди лягане може би са основните причини за проблемите със съня.
"Мобилните телефони и компютрите направиха живота ни много по-лесен и продуктивен, но за съжаление, те са и причината да спим все по-малко, което пък е причината много хора да не са работоспособни на другия ден", изразява опасенията си Ръсел Розънбърг от Националния център за изследване на съня (NSF) във Вашингтон.
Около 95% от анкетираните от NSF казват, че използват някакво електронно устройство малко преди да заспят, а две трети признават, че не спят достатъчно.
Чарлс Чейзлър от Харвардския медицински университет потвърждава, че изкуствената светлина преди лягане увеличава бдителността и подтиска отделянето на мелатонин – хормонът, който стимулира съня.
"Технологиите са превзели нашите спални. Това нахлуване на техниката е причината все повече хора да не могат да се наспиват", допълни той.
Хората на възраст между 46 и 64 години са най-големите противници на гледането на телевизия преди лягане, докато повече от половината хора на възраст 13-18 години и 28% от тези между 19 и 29 години са на противоположното мнение.
Те гледат телевизия преди лягане и играят игри до късно през нощта. 60% дори казват, че почти всяка вечер използват лаптопа в леглото.
Необходимостта на съвременния човек да е винаги информиран води до там, че дори когото заспим, може да бъдем събудени от звука на мобилния телефон, смс или емайл.
"Едно на всеки десет деца казва, че е било будено от телефон или смс. Хората никога не изключват своите BlackBerry-та", допълва Чейзлър.
Поколението на 13-18 годишните е най-застрашената група, 22% от тях казват, че са "сънливи" през деня. Учените препоръчват на тийнейджърите да спят по 9 часа всяка нощ, но проучване е установило, че те получават само по 7 часа сън.
"Най-много се притеснявам колко малко спят 13-19 годишните. Децата днес спят два-три часа по-малко, отколкото преди век, тоест те губят 50% от времето си за сън всеки месец", допълва доктор Чейзлър.
1 | 0 |