Преди седмица ви разкрихме как най-ефективно да се предпазите от силното слънце на плажа, както и как действат различните UVA и UVB лъчи върху кожата. Днес ще обърнем специално внимание на темата за слънцезащитния фактор и за тази цел ще отговорим на няколко важни въпроса.
Каква е основната разлика между минералните и синтетичните слънцезащитни филтри?
Синтетичният метод на слънцезащита се основава на химично произведени филтри, които взаимодействат с кожната мазнина и отвеждат UV лъчите под формата на топлинна енергия. Проблемът при тях е, че са хормонално активни, а освен това съдържат парфюм, съставки на основата на петрол, изкуствени консерванти и емулгатори, които, както ви информирахме неотдавна, са сред класифицираните като опасни за организма козметични съставки.
От своя страна минералните слънцезащитни филтри са натурален физичен метод на слънцезащита. Те действат като образуват тънък слой върху кожата и така отразяват вредните UV лъчи, както огледалото - светлината.
Минералната слънцезащита действа мигновено, за разлика от синтетичните филтри, които се нуждаят от 20 минути изчакване, преди да се изложите на пряка слънчева светлина.
Друга основна разлика е, че докато минералната слънцезащита трябва да се нанесе повторно след механична интервенция (като например изтриване с кърпа), то козметиката със съдържание на химични филтри трябва да се нанася приблизително на всеки два часа, защото в противен случай спира да действа.
Колко дълго може да се излагате на слънце?
Всеки човек има индивидуална защитна способност и затова времето зависи от така наречения фототип на кожата.
Фототип 1: Бяла кожа с лунички, сини очи и червена или руса коса. Кожата се зачервява след 5-10 минути интензивно излагане на слънце.
Фототип 2: Светла кожа, сини, зелени или сиви очи, руса коса. Кожата се зачервява след 10-20 минути интензивно излагане, ако не са правени слънчеви бани.
Фототип 3: Обикновено се характеризира с тъмно руса към кестенява коса, сиви или кафяви очи. Може да се излага на слънце 30 минути, без кожата да се зачерви.
Фототип 4: Тъмна кожа, която почти никога не изгаря и лесно почернява до бронзов тен.
А ето я и формулата. Фототип на кожата х SPF фактор = индивидуалния защитен период за деня. Например, ако кожата ви е от типа, който се зачервява след 10 минути излагане на слънце и използвате SPF 20, то ще бъдете защитени за 200 минути от деня.
Какви са степените (SPF) на слънцезащитните фактори?
SPF измерва степента на ефективна защита срещу UVB лъчите. Европейските стандарти сочат, че SPF 15 блокира 93%, SPF 20 - 95%, SPF 30 - 97%, а SPF 60 - 98% от вредните UVB лъчи.
Както забелязвате, SPF 60 е само с 2% по-ефективен фактор от SPF 30, което означава, че разликите са изключително малки.
А сега и отговорът на най-важния въпрос: Кои от вас печелят по един слънцезащитен продукт от играта на Lavera и Jenite.bg?
Поля Николова
Ренета Тошкова
Полина Иванова: "Слънчеви усмивки и солени целувки от Гърция :)"
Марги Ованесян
Светла Левакова: "лято... :)"
Диана Андреева: "Забава"
А ето и кой печели голямата награда в конкурса "Солени поздрави". Kомплект слънцезащитни продукти от Lavera отива при:
Мирослава Борисова: "Какво по-голямо щастие има от прегръдката на децата!"
Честито на печелившите! Екипът на Jenite.bg ще се свърже с тях, за да уточним подробностите около получаването на наградата. Пълните правила на играта може да прочетете тук.
4 | 1 |