Широко разпространено е мнението, че "днешната младеж за нищо не става, само мързелува и няма никакви интереси”. Решихме да предизвикаме това схващане на дуел, като ви запознаем с близначките Елена и Мадлен Иванови от София.
Двете лъчезарни момичета са 12-ти клас в 33-та езикова гимназия "Света София” и освен да мислят за предстоящия бал, имат точно определени и амбициозни планове за цялото си бъдеще. Вече са приети да учат Международен мениджмънт във Великобритания и са категорични, че там ще продължат да се занимават с най-голямата си страст – фехтовката. Радват се, защото възможностите за практикуване на спорта в чужбина са много по-големи, отколкото тук.
Поговорихме си с Мадлен и Елена, за да разберем какво е да си "мускетар” в днешно време. В България. Те са се запалили преди 7 години, преди това са тренирали плуване. Оказа се, че в последно време фехтовката добива все по-голяма популярност у нас, има достатъчно клубове и що-годе прилични условия за трениране. Освен желание обаче, са нужни и собствени средства. Сам си плащаш екипировката, която е много скъпа и сам трябва да поемаш разходите, ако искаш да се състезаваш в чужбина.
Покрай фехтовката, Мадлен и Елена са имали възможност да обиколят различни интересни места. Най-хубавите спомени на Елена са свързани с Анталия, където през 2006 г. е спечелила второ място на международен турнир. Будапеща пък е една от любимите дестинации на Мадлен. Били са още в Италия, Тунис, Сърбия... И Йордания, която определят като особено екзотична. Съвсем скоро им предстои европейско първенство в Хърватска, а ако постигнат добри резултати – световно в Русия.
Елена е по-голяма от сестра си с 10 минути. Когато са били малки, непрекъснато са ги обличали еднакво, както е прието да се прави с близначките. Това никак не им е харесвало. С течение на времето, всяка от тях е развила собствения си стил – не само по отношение на дрехите, но и що се отнася до характер, музика, поведение по време на дуел. Мадлен има много интересен стил на игра, почти винаги е в атака, Елена е динамична и жизнена. Общо взето се редуват да печелят републикански състезания за кадетки и двойки, а най-много обичат да се изправят на финал една срещу друга. Според тях най-хубавото във фехтовката е фактът, че съперничеството, спортната злоба остават единствено на пътеката. Извън нея всички са приятели и си помагат един на друг.
Близначките се дуелират с шпага, но ги помолихме да ни обяснят основните разлики между отделните фехтовални оръжия. Шпагата позволява на състезателите максимално да се доближат до условията на реален дуелен бой. Разрешено е противника да се мушка в която и да било част на тялото, докато при рапирата тушове се отчитат само в областта на торса, без главата и крайниците, а при сабята – от кръста нагоре. Отчитането на точките (тушовете) става посредством личен кабел, който минава през костюма на фехтовача и го свързва със специален апарат. Дуелите със сабя са най-динамични. Шпагата е по-тежка, изисква пестеливи прецизни действия, боят с нея може да се определи като дебнещ и изчаквателен.
Фехтовката е изключително красив и аристократичен спорт, който развива едновременно интелектуалните и физическите качества на практикуващите. Изгражда съобразителност, способност за взимане на бързи решения, спортменски дух – все качества, които бихме искали да наблюдаваме по-често в младото поколение. Елена и Мадлен Иванови посвещават почти цялото си време на образованието и тренировките. Това ни кара да ги уважаваме, да пожелаем успех както на тях, така и на спорта в България като цяло. Защото имаме нужда от него.
78 | 0 |