Днес ще продължим с представянето на най-обичаните, известни и красиви български икони. Жените, чиито образи са белязали цяла една епоха и, които са се превърнали в истинска класика. След като ви припомнихме кои са първите дами на българското кино, сега е ред и на онези, които са прославили България с впечатляващата си харизма и уникалните си гласове. Да, България може да се похвали с не една и две иконични певици.
Техните песни ще се пеят вечно, а черно-белите им образи са се запечатали в националното съзнание за вечни времена. Спряхме се на пет, но има още много, които ще се помнят още дълго.
Лили Иванова
Ако изобщо има някой, занимаващ се с шоубизнес в България, който може да се нарече "звезда", дори "суперзвезда", то безспорно този човек е тя. Примата на българската естрада – Лили Иванова.
Тя не е просто популярна певица по времето на социализма. Тя е жената, която през края на 60-те и 70-те прослави България по целия свят. От Бразилия до Япония, от Чили до СССР – по онова време гласът на Лили се е чувал навсякъде.
Песните ѝ няма смисъл да изброяваме – сигурни сме, че тях ги знаят всички. Примата е добила огромна популярност и се носи мълва, че самият Майкъл Джексън си е поискал автограф от нея, след едно от изпълненията ѝ на фестивал в Токио през 1974 година.
И днес Лили е едно от най-обсъжданите имена и, критикувана или не, е факт, че за възрастта си, тя изглежда просто нереално.
Лили се слави като емблема не само на певческия талант, но и на красотата още от време оно и изглежда няма намерение да загърбя този си имидж.
През 2002 година звездата не се посвени да се съблече и да се снима за "Плейбой". Дали и Мадона ще се реши да го направи, когато стане на 62 г.? Знае ли човек...
Паша Христова
Не сме съвсем сигурни кое обстоятелство точно превръща Българската роза в такава голяма икона – дали трагичната ѝ гибел, красивият ѝ лик или фактът, че тя притежава един от най-уникалните и отличителни гласове изобщо. Паша Христова продължава да живее в сърцата на хората и ще го прави още дълго.
Паша, освен една от най-добрите български певици, се е превърнала в национална гордост. Като солистка в оркестър "София", тя прави гастроли в Русия, Чехия, Унгария, Сърбия, Германия. За своите пет творчески години записва около 60 песни за фонда на Радиото, Телевизията и Балкантон.
Печели международна слава и много награди от конкурси, между които награда на фестивала "Златният елен" в Брашов, Румъния, първа награда на радиоконкурса "Пролет". През 1970 г. се представя на фестивала "Златният Орфей” и получава голямата награда за песента "Повей, ветре" и първата награда за "Една българска роза", по-късно обявена за песен на столетието.
През 1971 година получава Голямата награда за изпълнители на Международния фестивал в Сопот, Полша, за песента "Ах, този дивен свят". Това е едно от най-големите международни признания за български поп певец.
Паша се отива без време – на 25. тя загива в самолетна катастрофа на път за Алжир, където трябва да е част, заедно с оркестър "София", от Дните на българската култура.
Йорданка Христова
Огнената южна красота и уникалния глас на Йорданка Христова определено си остават незабравими. Всъщност, не се знае кое от двете я прави по-известна.
Най-известните ѝ песни са "Песен моя, обич моя", "Изповед", "Сърца червени" (химна на ЦСКА), "Гергьовден", "Патешка история", "Пипи Дългото Чорапче", а най-голямата ѝ любов – тази към далечна Куба, където певицата пътува и се изявява многократно.
Всички я наричат "испанката" или "българската мулатка", заради южняшките ѝ черти и заради красивите испански рокли, които толкова обича да носи.
Години наред Йорданка се явява и най-сериозната конкуренция на Лили Иванова, като това са били двете български певици, които светът е познавал най-добре.
Харизмата на Христова си остава точно толкова магнетична и днес и само онези, които са се срещнали с нея, биха могли да разберат защо е успяла да завърти главата дори и на Ел Команданте.
Да, факт е, че певицата и Кастро определено се познават и таят приятелски симпатии един към друг, но какво точно се е случило в Куба, май ще си остане тайна.
Богдана Карадочева
Ако Йорданка Христова е наричана "испанка", то на Богдана Карадочева много би и отивало определението "българската Едит Пиаф".
Богдана дебютира през 1965 година, едва 14-годишна, на подиума на БИАД.
Чаровницата спечелва сърцата на публиката и критиката с неподражаемия си характерен, леко дрезгав глас и със силното си сценично присъствие.
През 1969 година става първият български изпълнител, спечелил голямата награда на "Златният Орфей". Следват награди от десетки фестивали по света.
Пяла е със звезди като Жилбер Беко, Жозефин Бекер, Салваторе Адамо, Клиф Ричард, Шарл Азнавур.
Богдана е изпълнявала и много дуети с родни звезди - сред тях са артисти като Тодор Колев, Васил Найденов и Емил Димитров, а шлагерите "Мой един живот", "Безнадежден случай", "Чай за двама", "Остаряваме бавно", "Самотен ловец е сърцето" си остават едно от съкровищата на родното културно наследство.
Мими Иванова
В началото на 70-те години на миналия век Мими Иванова е "нов глас” на родната сцена. Тя изгражда собствен маниер на пеене и стил, който я превръща в открояваща се индивидуалност.
В края на 70-те Мими и рок групата ѝ "Старт” са "модерното явление”, а певицата е фаворизирата диско-рок звезда и най-любимата българска певица в анкетите на Българското национално радио за 1979, 1980 и 1981 г.
През 80-те Мими и "Старт” продължават да бъдат "фабрика за хитове”, а след раздялата им, през 90-те Иванова започва да се изявява соло.
Тя продължава да пее любимите на три поколения хитове, създава и много нови песни, оставайки вярна на своя стил.
Мими остава незабравима с вечните си песни "Радост моя”, "Като пролетта”, "Птици ли летят”, "Яворова пролет” – в трио с Паша Христова и Мария Нейкова, "Хора и улици” , "Пролетен дъжд”, "Знам, море”, "Майчице свята”, "Денят е близо”, "Слънцето е в моите коси”, "Петнадесет лалета”, "Сбогуване с лятото”, "Ах, този дъжд”, "Хей, момче”, "Понякога само”, "Приказка за Приморско”, "Ваканция”, "Орисия”, "Българийо, децата ни върни”, "Приятелството се подарява”.
201 | 4 |