Апетитът е една много "странна птица” и все още не се е намерил човекът, който да разгадае всичките му тайни. Съществуват обаче начини, чрез които можете да контролирате глада си, вместо той да ви държи в подчинение. За тази цел първо трябва да се научите да разбирате кога наистина сте гладни и кога организмът по-скоро ви лъже, че се нуждае от храна.
Знаете ли защо сте гладни?
Отговорът на този въпрос има просто научно обяснение. Когато човек е гладен, в кръвта му се отделя грелин или така наречения хормон на глада. Стомашните нервни окончания регистрират наличието му и изпращат сигнали до мозъка, че организмът има нужда от храна.
Проблемът обаче е, че трябва да се мине по същия път, за да разбере мозъкът, че тялото се е заситило достатъчно. А този процес отнема средно 20 минути. През това време човек продължава да яде храна, която реално е излишна за организма.
Какво най-често ви кара да се чувствате гладни, когато всъщност не сте?
- Виждате или усещате аромата на храна.
- Дехидратирани сте, т.е. не пиете достатъчно вода.
- Стресът и силните емоции ви идват в повече.
- Консумирате алкохол.
- Страдате от хормонален дисбаланс.
Как да се храните, за да избегнете състоянието на лъжлив глад?
Създайте си режим и го спазвайте стриктно, до колкото можете. Най добрият вариант е да разпределите 4 хранения през деня и да се стараете те винаги да бъдат по едно и също време. Например закуска в 8:00, обяд в 12:00, следобедна закуска в 16:00 и вечеря в 20:00 часа. Така организмът ви ще си създаде график и няма да го нарушава с нужда от калорични изкушения по никое време.
Избягвайте така наречените бързи въглехидрати, а именно бял хляб, бял ориз и продукти с рафинирана захар. Те създават временно чувство за ситост, но организмът ги разгражда толкова бързо, че само след час-два отново ще изпитвате глад.
Обратно, наблягайте на бавните въглехидрати, като пълнозърнести и овесени продукти, плодове и зеленчуци. Те поддържат организма сит за много по-дълго време. Освен това са богати и на фибри, за които има доказателства, че намаляват апетита. Комбинирайте ги с протеини, например леща, грах, елда, нахут, нетлъсто месо и млечни продукти. Не пренебрегвайте и полезните мазнини - зехтин, авокадо, тахан.
Яжте храни, богати на вода. В сурово състояние такива са почти всички зеленчуци. Ако обичате сготвени ястия, същата работа ще ви свършат супите. Те запълват стомаха и притъпяват глада осезаемо. Не забравяйте и да пиете достатъчно течности през деня.
Не сервирайте големи порции. В противен случай дори и вече да сте сити, се чувствате длъжни да изядете всичко. Което пък провокира фалшив глад. По-добре си сипете малко, а после, ако все още сте гладни, допълнете с още малко. И не забравяйте да ядете възможно най-бавно.
Ако тази статия ви е била полезна, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
48 | 2 |