Вече имаме и научно доказана причина да отклоняваме повечето покани за приятелство в социалната мрежа. Оказва се, че колкото повече приятели във Facebook имаме, толкова повече нивото ни на стрес се покачва. Това доказа Бизнес университетът в Единбург.
Учените са проучили 300 човека, заедно с техните Facebook приятели и нивото на безпокойство и стрес, което се създава от тях. Открили, че от списъка с контакти на повечето хора могат да се оформят около седем различни социални групи. В това число: близки познати, семейство и далечни роднини, приятели на приятелите, колеги.
Изследванията показали, че хората с повече приятели и социални кръгове са доста по-стресирани от потребителите с ограничен списък. Освен това добавянето на колегите и родителите изнервяло допълнително, макар и подсъзнателно.
Защо става така? Когато току-що сте си си направили профил в социалната мрежа, отстрани на страницата започва да се генерира един списък с хора, които евентуално познавате. Интернет не се интересува от това колко ви е близък човекът, чийто профил ви предлага. Инстинктивно добавяме тези предложения към настоящия си списък с приятели. В един момент листата се оказва толкова пренаситена, че престоят ни във Facebook води до т.нар. "социална свръхестественост”.
"Колко от тези приятели бихме поканили на купон в дома си?” е бил най-често задаваният въпрос на таргетираната група. Присъствието на хора, които бегло познавате и трудно бихте си разменили и една дума на живо, би било доста неестествено и странно. Също толкова неприятно е и всеки един от "приятелите” ви във Facebook да чете публикациите ви по стената. Вие не бихте му казали това в очите, защо му е да го вижда?
Проблемът идва и оттам, че вие може да се гордеете със споделите снимки от купона миналата вечер, но на някой ваш колега едва ли му се гледат подобни щуротии. Да, има опция, която ограничава публикациите и не всеки човек може да следи активността ви в мрежата. Но, съгласете се, понякога е доста трудоемко да се грижим всяко едно нещо да бъде "забранено" за определени хора.
Друга възможна причина, която може да доведе до безпокойство и стрес от страна на приятелите ви, е присъствието и общуването на толкова много хора на едно място. Може да не ви се вярва, но подобни ситуации могат да доведат до проблеми в междуличностното общуване.
Когато човек се опитва да контактува с възможно най-много хора, непредсказуемо идва "моментът на изчерпаемост”. Почти невъзможна е пълноценната връзка с толкова много лица. След време подобен хиперактивен потребител ще усети, че не може да води нормален разговор очи в очи.
Трагична е и ситуацията с интимните връзки. Взаимоотношенията с половинката започват малко по-малко да ослабват, докато накрая съвсем не изчезнат.
Общуването с десетки хора ежедневно гарантира и някакъв дълг към тях. На изпратеното от тях съобщение трябва да се отговори. Уж от учтивност. Трябва да се следят рождените им дни и всички останали поводи за празнуване, за да може навреме да им се честити. И така до безкрай.
Идва момент, в който информацията става прекалено много, а времето за изпълнение на задачите непостижимо малко. Точно тук се появява и стресът от опасението, че няма да успеете навреме да се справите с всичко и да обърнете внимание на всеки.
Приятелите ви във Facebook може да държат много да им обръщате внимание, когато сте на линия. Няма нищо лошо в това. Но по този начин неузнаваемо се губи най-ценната част от едно приятелство, а именно "живата” връзка. Възможността да създадете истинска връзка онлайн е почти минимална. Когато го осъзнаете обаче, може вече да е прекалено късно. Нервната ви система ще е отслабнала, а способността да запомняте всяка една подробност от живота на всичките ви 1543 приятели ще се е снижила до нулата.
Единственият гарантиран ефект от цялото това присъствие в социалната мрежа е постигането на пълна социална изолация. Във Facebook имате много приятели, но с колко от тях може да излезете на кафе и да си говорите пълноценно?
57 | 4 |