Гледането на телевизия вече не е само развлечение. Забавните сериали могат да окажат деструктивно влияние върху склонността ви към обвързване и създаване на дълготрайна стабилна връзка.
Неотдавна учените от колежа "Албион" в Мичиган, начело с д-р Джереми Озборн, приключиха проучването си върху взаимовръзката между брака и телевизията. Д-р Озборн е изследвал над 390 двойки, които прекарват значителна част от свободното си време в гледане на ситкоми и сапунени сериали. Заключението: ТВ романсът се превръща от измислен сценарий в представа за реален семеен живот. Запалените зрители изграждат в съзнанието си несъществуващи алтернативи на партньора и удовлетворението от брака спада до минимален процент. Така че гледането на мачове съвсем не е най-големият телевизионен вредител за отношенията между мъжа и жената.
Сред негативните примери на учените от "Албион" намират място 22-минутните епизоди на ситкомите. Там героите се карат, бият се, скубят косите си, тичат при бракоразводни адвокати и като че ли изход за тях няма. На 21-вата минута обаче вече не са сърдити един на друг, а на 22-рата се отправят към спалнята.
Да, ама не! В действителност нещата са доста по-сложни и не само няма да разрешите проблема след 22 минути, но може да отнеме и 22 часа, и 22 дни.
Докато четете това, сигурно си мислите, че резултатите от изследването изкуствено свързват света на сериалите с истинския живот. Невъзможно е човек дори да си помисли, че историята с Барни и Робин ("Как се запознах с вашите”), които се карат постоянно, но накрая пак се обичат, може да бъде реална и да се случи с вас.
Но върнете лентата малко назад и помислете за настоящата или предишната си връзка. Всяка една подробност е важна и ще се окаже, че сцената, разиграла се в собствената ви спалня или всекидневна, всъщност сте я видели в последният епизод на любимия сериал.
Телевизията създава нереалистични представи и очертава измислени портрети, които няма как да се оправдаят в живота. Зрителят възвеличава героя и иска той да бъде на мястото на съпруга/супругата му. Тези факти съставят една алтернативна същност на половинкатата, една идея. Идея, която действа и руши по два начина. Първият вариант на действие се проявява, когато започвате да искате промяна в любимия си. Неговите навици, дори самото му присъствие започват да ви дразнят.
Другата крайност е, когато в даден момент се окажете сами, защото идеалният съпруг все не се появява. Онзи от сериала. Той просто не съществува, или поне не може да бъде както излязъл от сценарий.
Можем да ви дадем пример с Чарли Шийн и "Двама мъже и половина". В сериала чичо Чарли е повече от щастлив, но за реалния живот на г-н Шийн не може да се говори същото.
Нека погледнем тези доказателства и от малко по-глобална точка. Не само телевизията може да повлияе неблагоприяно върху връзката, но и цялата дигитална ера, в която живеем.
Прекаленото задълбочаване в медиите (компютър, телевизия, интернет, телефон) ни откъсва от света. Води ни към една пропаст, в която има само социална изолираност и нищо друго. Ставаме неспособни да комуникираме. Агресивни сме. И всичко това ни прави неадекватни да създадем елементарни социални умения, а да не говорим за дългосрочни романтични връзки.
Струва ли си да провалим щастливото си съжителство заради 22 минути, прекарани пред телевизора, или заради неспособността да се отделим от телефона и компютъра? Не, със сигурност.
9 | 8 |