Националният археологически иниститут с музей към БАН прибави към колекцията си още един ценен експонат – двуглава херма от антична Сердика. Дарението, което музеят получава за първи път от много години насам, бе направено от художничката Елена Атанасова.
Дарителката е наследила паметника от баща си Димитър Атанасов, който е основател на фитопатологията у нас, както и министър на земеделието през 30-те години на миналия век. Той открива хермата през 1953 г. на Ломското шосе. Тя е изработена от местен бял варовик и по стилови и типологични белези се датира в периода 170 - 180 г. сл. Хр. Вероятно е била поставена в близост до форума, който е централният площад на римска Сердика.
Според историците хермата е носила късмет и закрила на пътуващите. Херми са били поставяни по границите на държавите, с тях са се означавали разстоянията от централния град до селата.
Те носят името си от старогръцката дума за нещо, което стои изправено, нагоре. Според общоприетото мнение първите херми вероятно са представлявали купчина необработени камъни, натрупвани от пътуващите на места, където се пресичат пътища. По този начин те са отдавали почит на бог Хермес, който се смята за покровител на границите, пътниците и кръстопътищата.
0 | 0 |