Много често пациентите спестяват част от истината, защото се страхуват какво би си помислил лекарят за тях. Тези на пръв поглед дреболии обаче може да са от голямо значение при поставяне на точната диагноза. Ето защо събрахме мненията на различни медицински специалисти относно важните неща, които трябва да знаят за пациента, за да могат да се погрижат за неговото здраве. Какво не бива да криете от доктора на следващия преглед?
1. Приемате витамини, билки или хранителни добавки
Често ви се случва да не можете да заспите, да ви липсва тонус или да губите концентрация. Тогава прибягвате до различни хранителни добавки или чайове, мислейки ги за напълно безопасни. Това обаче не винаги е така. Освен че могат да предизвикат различни симптоми, добавките не взаимодействат добре с някои лекарства. Гинко билоба например може да доведе до учестено сърцебиене. Същата тази билка не се сработва никак добре с лекарства за високо кръвно налягане. Калцият, който много жени приемат за укрепване на костната система, убива действието на антибиотиците.
2. В депресия сте
Напоследък се чувствате унило. Смятате, че ще отмине, а и защо да споделяте с лекаря за емоционалните си състояния? Точно те обаче влияят и на физическото здраве. Депресираните хора често изпитват тревожност, загуба на апетит и стомашни болки. Ако премълчите за състоянието си, то може лекарят да ви назначи поредица от ненужни изследвания.
3. Притеснява ви нещо, прочетено в интернет
Много хора първо проверяват в глобалната мрежа за симптомите си, а после се притесняват да споделят с лекаря какво са прочели. Спокойно, специалистът в никакъв случай няма да се засегне или обиди. Напротив, докторите се радват на добре информирани пациенти. Само не забравяйте, че голяма част от информацията в интернет е силно обобщена и не може да се отнася конкретно към вашето здравословно състояние.
4. Не се храните правилно и не спортувате
Поничката с кафето сутрин, на път за офиса? Чипс или пуканки всяка вечер пред телевизора? Не крийте от вашия лекар за тези калорийни бомби. Специалистите препоръчват да си водите дневник на храненията, който да представите в лекарския кабинет при нужда. И помнете, вредните хранителни навици не водят единствено до наднормено тегло. Те могат да отключат опасни хронични състояния, като например диабет.
5. Спрели сте приема на лекарство
Лекарят ви е предписал лекарство, от което получавате мускулни болки? Не спирайте приема на своя глава, а информирайте специалиста за страничните ефекти. Той ще ви насочи към друг медикамент, съобразен с индивидуалните ви нужди. Важно е обаче лечението да не бъде прекъсвано.
6. Напоследък либидото ви е спаднало
Често сексуалното желание е симптом на проблеми със здравето. Сред тях могат да бъдат стрес, депресия и дори хранителни разстройства. Така че не се притеснявайте да споделите за това с вашия лекар.
7. Операцията от преди десет години
Когато посещавате личния си лекар, особено за първи път, задължително споделете своята медицинска "история”. Специалистът се нуждае от информация за предишни симптоми, заболявания или интервенции, за да предпише най-подходящото за вас лечение.
8 | 0 |