Отвръщаме поглед от снимките с обезобразеното ѝ лице. Поглеждаме отново. Сравняваме жената преди и след бруталното посегателство срещу нея. Гледа ни чудовище, но истинското чудовище е това, което я залива със сяра. По нищо Фахра Юнус не прилича на жена, но тя е лицето на хиляди жени, за които е проклятие да живеят в Пакистан.
Проектът "Зад ислямското було" разказва историите на няколко майки, дъщери и съпруги от Кандахар, за изнасилванията и зверствата.
За разлика от жените в Афганистан, които често прибягват до самозапалване, за да се отърват от тормоза, Фахра Юнус от съседен Пакистан не се самоизгаря. Белязва я за цял живот съпругът ѝ.
Фахра работи като танцьорка в квартала на червените фенери в пакистанския град Карачи, когато се запознава с бъдещия си мъж - Билал Хар, син на бивш губернатор на най-голямата пакистанска провинция Пенджаб. Двамата се женят, въпреки че тя има син от предишна връзка. След третата година брак Фахра решава да напусне съпруга си заради домашно насилие. Отсяда при майка си, където Билал я открива в една фатална нощ. Докато Фахра спи, той я залива с киселина. В стаята спи и петгодишният ѝ син.
Сярата прояжда носа, устните, косите ѝ, стопява гърдите ѝ. Ослепява едното ѝ око. Убежище Фахра намира в Италия, правителството поема грижите за нея и сина ѝ, който казва: "Това не е моята майка!".
Обезобразената майка преминава през 39 пластични операции, за да бъде възстановен човешкият ѝ вид. "Моето лице е моят затвор", споделя тя. Насилникът ѝ обаче никога не стига до затвора. При процеса Билал е оправдан.
Само за 2011 година в Пакистан са регистрирани повече от 8500 нападения с киселини, принудителни бракове и други форми на насилие над жените. Това сочат данните на Организацията за защита на правата на жените "Aurat". Миналата година пакистанското правителство прие няколко закона, които криминализират нападенията с киселина и предвиждат минимум 14 години затвор.
Преди броени дни 33-годишната Фахра Юнус реши да сложи край на живота си след 12 години борба с образа в огледалото и опити виновникът да бъде наказан. Което така и не се случва.
Фахра полита от 6-етажна жилищна сграда в Рим, за да се освободи от тялото, в което е прикована, но преди това прави полет на духа – бори се за правата на жените в Пакистан. Разказва своята и техните истории в документалната лента "Saving Face". Отива си месец, след като филмът получи награда "Оскар". Вярваме - изпълнила мисията си.
186 | 5 |