Лошият дъх, известен още като халитоза, може да бъде причинен от различни фактори. Ето пет основни причини за лош дъх:
-
Лоша устна хигиена: Липсата на редовно четкане на зъбите, използване на конец за зъби и почистване на езика може да доведе до натрупване на бактерии в устата, които произвеждат неприятни миризми. Неравната повърхност на езика, както и сливиците, също задържат хранителни частици и бактерии. Протезите, които не се почистват редовно или не се третират правилно, също могат да допринесат за лош дъх.
-
Сухота в устата (ксеростомия): Намаленото производство на слюнка може да доведе до лош дъх, тъй като слюнката помага за почистването на устата и неутрализирането на киселините. Сухотата в устата може да бъде причинена от лекарства, заболявания или дишане през устата вместо през носа.
-
Храни и напитки: Някои храни като лук, чесън, кафе и алкохол могат да оставят неприятен дъх в устата. Освен това, консумацията на месо и риба може да допринесе за лош дъх, особено ако не се почистват добре зъбите след хранене.
-
Заболявания на венците и зъбите: Гингивит, пародонтоза и кариеси могат да доведат до лош дъх. Инфекциите и възпаленията в устната кухина създават благоприятна среда за развитие на бактерии, които произвеждат неприятни миризми. Кариесът, например, представлява кухина, която се причинява от бактерии и може да доведе до възпалени венци, инфекции и абсцеси.
-
Системни заболявания: Някои медицински състояния като диабет, бъбречна недостатъчност, чернодробни заболявания и инфекции на дихателните пътища могат да бъдат свързани с лош дъх. Лошият дъх може да бъде един от първите симптоми на тези заболявания. Синузитът, например, може да причини лош дъх поради възпаление на носните синуси, което може да бъде причинено от бактерии.
Ако страдате от хроничен лош дъх, е препоръчително да се консултирате със стоматолог или лекар, за да установите точната причина и да получите подходящо лечение. Поддържането на добра устна хигиена и редовните посещения при зъболекар също могат да помогнат за предотвратяване на проблема.
0 | 0 |