Всички ние сме били виновни, някога в живота си, за извършването на грях спрямо косата или ноктите си, а най-често - срещу кожата на лицето.
Истината е, че като я подлагаме на различни манипулации, често си мислим, че правим добро за нежната кожа на лицето, но всъщност се оказва, че ѝ вредим много и това ще се отрази в бъдеще.
Ето и най-често срещаните домашни процедури, с които сами "наказваме" кожата си и я обричаме на преждевременно остаряване.
Прекалена ексфолиация: да, безспорно ексфолирането на кожата от време на време е полезно, дори необходимо, но имайте предвид, че прекаляването с тази процедура може да навреди повече на кожата ви, отколкото да ѝ помогне.
При ексфолиация, от кожата се премахват всички мъртви клетки, но това може да се обърне срещу вас, защото така лицето ви става по-чувствително към слънцето, ваши любими продукти и други вредни, външни фактори.
Колко много обаче, е много? През лятото 2 до 3 пъти седмично, съветват дерматолози. През зимата, за сметка на това, е добре да се придържате към 1 път седмично, за да не пресушите кожата си.
Прекалена хидратация: намазването на лицето с лосион или крем, особено през зимата, е добре за кожата ви, нали? Не задължително. Според дерматолози, прекаленото хидратиране може да навреди много на лицето като причини милиуми – малки бели петна, които се формират, когато мъртвата кожа е в капан на епидермиса. Най-добре попитайте в някоя аптека за възможно най-лекия и свеж крем за хидратиране на нормална кожа.
Самопочиствате си лицето: няма нищо по-неприятно от това да се разхождаш с пъпка на лицето, но собственоръчното премахване не е решение. Обикновено то води до неприятни белези, инфекции, а понякога дори и до спукани кръвоносни съдове.
Вместо да стискате кожата си, направете лечение с кремове и лекарства, които са на основата на бензил пероксид и салицилова киселина. Ако сметнете, че е наложително дадена пъпка да бъде премахната веднага - най-добре използвайте топла кърпа или компрес, за да помогнете на замърсяването, което я е причинило, най-бързо да излезе на повърхността.
0 | 0 |