В българския фолклор туберкулозата е наричана с прозвището "жълтата гостенка". Други народи пък са били убедени, че болните са вампири. Хората обяснявали вярванията си с факта, че заболелият проявявал симптоми, подобни на тези, считани за характерни за кръвопийците. Такива били червените очи, бледата кожа, ниската температура на тялото и храченето на кръв.
Освен това се смятало, че ако в едно семейство някой почине от туберкулоза, останалите му членове били заплашвани от същата съдба. Поверието гласи, че умрелият постепенно източвал живота от близките си.
Днес всички тези истории са в миналото. Туберкулозата е лечима, важно е да бъде открита навреме. Като почти всяко друго заболяване.
Тя представлява инфекциозно заболяване, причинено от бактерията Mycobacterium tuberculosis. Обикновено засяга белите дробове, но е възможно да обхване и всеки друг орган от тялото.
За най-застрашени от коварната болест се смятат хора, контактни с други болни. Но това не е задължителен фактор, защото от туберкулоза се разболяват пациенти с потисната имунна система.
Фактори, които могат да доведат до болестта, са непълноценно хранене, стресът, преумората, алкохолът, цигарите и всичко останало, което по някакъв начин унищожава защитата на организма.
Министерството на здравеопазването и Програма "Подобряване на контрола на туберкулозата в България", финансирана от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария организират "Седмица на отворените врати”, по време на която ще се извършват безплатни прегледи в 29 болници.
Целта на кампанията е да се повиши обществената информираност по отношение на болестта, да се даде възможност на всеки за безплатен достъп до здравни услуги, както и да се популяризира здравословният начин на живот.
По време на кампанията ще се извършват безплатни прегледи за туберкулоза на всички желаещи. Ще бъдат проведени анкети, консултации и изследвания, които ще дадат адекватна оценка на риска от заболяването.
Ето го и списъкът на здравните заведения, които ще провеждат безплатните прегледи:
Благоевград – СБАЛПФЗ "Св. Иван Рилски" (бившият ОДПФЗС "Св. Иван Рилски")
Бургас – СБАЛПФЗ
Варна – СБАЛПФЗ (бившият ОДПФЗС)
Велико Търново – СБАЛПФЗ "Д-р Трейман" (бившият ОДПФЗС "Д-р Трейман")
Видин – МБАЛ "Св. Петка"
Враца – СБАЛПФЗ (бившият ОДПФЗС)
Габрово – СБАЛББ
Добрич – МБАЛ
Кърджали – МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски"
Кюстендил – МБАЛ "Никола Василиев"
Монтана – МБАЛ "Д-р Стамен Илиев"
Пазарджик – СБАЛПФЗ (бившият ОДПФЗС)
Перник – СБАЛББ
Плевен – УМБАЛ "Д-р Г. Странски"
Пловдив – СБПФЗАЛ "Д. Кудоглу"
Разград – МБАЛ "Св. Ив. Рилски"
Русе – СБАЛПФЗ (бившият ОДПФЗС)
Силистра – МБАЛ
Сливен – МБАЛ "Д-р Иван Селимински"
Смолян – МБАЛ "Д-р Братан Шукеров"
София град – МЦПФЗ – София (бившият І ОДПФЗБС – София град) и СБАЛББ "Св. София"
София област – СБАЛПФЗ
Стара Загора – СБАЛПФЗ (бившият ОДПФЗС)
Троян – СБАЛББ (за област Ловеч)
Търговище – МБАЛ
Хасково – СБПФЗ (бившият ОДПФЗС)
Шумен - СБАЛПФЗ (бившият ОДПФЗС)
Ямбол - МБАЛ "Св. Пантелеймон"
2 | 0 |