Много бременни жени се страхуват да живеят с котка в този период, защото се страхуват за плода си. От къде идват тези страхове, какво може да пренесе котката на бременната жена и има ли вариант да живеете с тези мъркащи същества, докато носите бебчо в себе си. На всички тези въпроси ще се опитаме да отговорим в тази статия.
Какво представлява токсоплазмозата?
Токсоплазмозата е заболяване, причинено от паразит в месото и който има нужда от преносител. Животните, хранещи се с месо и в частност котките, са преносители на тази болест. Това заболяване протича леко при хората, с изключение на бременните.
Симптоми на токсоплазмозата
В началото токсиплазмозата няма ясни проявления, затова задължително трябва да се вземе кръв от бременната жена и да й се направи имунизация.
Какъв е ефектът на токсоплазмозата върху плода?
Токсоплазмозата може да зарази плода и най-вече в първия триместър. Рискът през първия месец е 17%, през втория е 25%, а през третия 60%. Заразяването през третия месец, както виждате, е по-сигурно, но пък по-малко вредно.
Съществува риск от малоформации на плода. За щастие те са все по-редки, заради системния скрининг на заболяването.
Как да избегнем тази болест?
1. Внимавайте с месото
- Мийте добре ръцете си, преди да пипате сурово месо.
- Яжте добре опечено месо! В никакъв случай не бива да бъде алангле. Най-опасните меса са овнешко, говеждо, агнешко, но внимавайте и със заешкото, свинското и птичето.
- Избягвайте наденичките, пастетите и гъши дробове.
2. Внимавайте със салатите, плодовете и зеленчуците
Мийте внимателно плодовете и зеленчуците и ги белете.
3. Внимавайте с градинарството
Ако се занимавате с градинарство, ползвайте ръкавици и винаги мийте много добре ръцете си, след като сте пипали пръстта земя.
4. Внимавайте с котката си
Котешкият пясък, където ходи котката до тоалетна, е най-големият приносител на токсоплазмоза. Затова, когато почиствате тоалетната й, задължително си слагайте ръкавици.
Всичко, което трябва да знаете за връзката между котките и пренасянето на токсоплазмоза
Пренасянето на болестта чрез драскотини е възможно, но е много рядко.
Не давайте на котката си сурово мляко или месо.
Всички котки ли са преносители на тази болест?
Ако котката е домашна и не излиза от вкъщи, яде предимно суха храна и е мързелива и не ловува, няма от какво да се притеснявате. Но, ако тя има достъп до двор и ходи да ловува и яде сурово месо, тогава може да ви пренесе токсоплазмоза.
И като заключение, нека кажем, че, ако живеете отдавна с котка, е напълно възможно да сте си изградили имунитет срещу токсоплазмоза, което значи, че няма как да се разболеете по време на бременността. Но, ако сте си взели наскоро коте, рискът е доста по-голям. Следвайте горните правила и няма да имате проблеми! Желаем безпроблемна бременност на всички бъдещи мами!
Станете част от Jenite.bg във Facebook!
0 | 0 |