Птиците умират сами. За съжаление, такава е съдбата и на прелестната прелетна птица Амелия Еърхарт - първата жена, осъществила сама полет над Атлантическия океан.
Освен като една от първите дами, управлявали самолет, Еърхарт е остава в историята и като забележителна писателка. Изпод ръката ѝ се раждат няколко бестселъра, разказващи за самолетните ѝ приключения - както във въздуха, така и върху суровата земя, която в началото на миналия век все още е доста дискриминативно настроена към участието на нежния пол във възприеманите за мъжки професии.
В това отношение прочутата американка е истинска бяла лястовица на надеждата. Благодарение на външния си чар, вътрешната интелигентност и позицията си като редактор в Cosmopolitan, "Кралицата на въздуха" име възможност да работи активно за популяризиране на авиацията и по-специално - на идеята, че жените също имат право да разперят крила.
Макар да изглежда така крехка на старите фотографии, Амелия Еърхарт е борбена личност. Цял живот преследва рекорди и се издига все по-високо и по-високо над обикновеното ежедневие. Чак през 1920, когато е вече над 20-годишна, се качва на самолет за пръв път. "Просто разбрах, че трябва да летя!" - развълнувано обяснява тя. След което кара целия свят да разбере - авиацията наистина е нейно призвание.
Само няколко месеца след първото си въздушно изживяване като пътник, Амелия започва да се учи да бъде пилот. Не е изминала и половин година, когато си купува собствен самолет и го кръщава "Канарчето". На следващата година успява да го издигне на височина, която веднага е записана като световен рекорд за жените летци.
През 1927 година известният Чарлз Линдберг осъществява първия полет над Атлантика и собственичката на "Канарчето" е поканена да се превърне в първата дама, която ще повтори чудото. Речено - сторено. Само че в този подвиг не ѝ позволяват да управлява самолета, а просто да води бордовия дневник. Амелия е решена някой ден да се завърне по този маршрут, за да постави нов световен рекорд със собствените си умения. На 20 май 1932 година и тази мечта се оказва реализирана. Междувременно забележителната дама е натрупала и куп други постижения, включително факта, че се превръща в първата жена, прелетяла сама над Северна Америка и обратно.
Желанието да се състезава обаче се превръща и в причина за ненавременната смърт на Амелия Еърхарт. През 1937 година, малко преди да навърши 40, амбициозната авиаторка потегля с идеята да осъществи най-дългия околосветски полет. За зла беда обаче, на 2 юли тя, екипажът и целият им самолет изчезват безследно. Трагедията е последвана от най-продължителното издирване в историята. Само че - безуспешно.
Амелия Еърхарт е обявена за загинала чак на 5 януари 1939 - година и половина след изчезването на самолета ѝ. Но досега никой не знае с точност какво се е случило и кога в действителност е приключил забележителният ѝ живот. До ден днешен се провеждат изследвания, с цел разгадаване на загадката. Има различни теории за това къде се намират останките на Амелия. Съществуват дори твърдения, че е била спасена и пленена на японски кораб, или че все още е жива, но е сменила името си, тъй като е била американски шпионин.
Не можем да бъдем сигурни в коя от версиите да вярваме. Но за нас е по-важна светлата следа, която Амелия Еърхарт оставя в света на борбените жени. Достатъчно показателни са думите ѝ от писмо, което оставя за съпруга си в случай на инцидент:
"Моля те, не забравяй, че съм съвсем наясно с опасностите. Искам да го направя, защото искам да го направя. Жените трябва да се опитват да правят различни неща - по същия начин, както и мъжете опитват. А когато се провалят, това може да се разглежда единствено като предизвикателство за останалите."
16 | 0 |