Свикнали сме да приемаме недостатъците по ноктите си като нещо досадно. Някоя друга бразда тук или там, малки дупчици, счупено ръбче - не е много приятно, но не е и болка за умиране. Когато обаче нсъвършенствата станат много, трябва да се замислим дали няма по-сериозен проблем.
Успоредни линии
Малките хоризонтални или вертикални вдлъбнатини са известни като "линии на Бю" и могат да се дължат на най-различни неща. Например на някаква инфекция, прекаран сърдечен удар или изобщо прекарано заболяване. Често причината е недостиг на калций или цинк.
Ако линиите (може да са и точки) са бели и не са релефни, то тогава се дължат на хиперпигментация, предизвикана от проблем със синтеза на протеини при образуване на ноктите и нямат връзка с калция.
Други чести причинители на неравности по ноктите са желязодефицитната анемия, псориазис и екзема.
Малки вдлъбнатинки
Ако са съвсем мънички, те могат да се дължат на алопеция ареата, т.е. косопад или на псориазис. Други автоимунни заболявания като синдром на Райтер също могат да бъдат причина.
Зеленикави нокти
В такъв случай става дума за инфекция, било то гъбична или бактериална.
Жълти нокти и повдигане на върха на нокътя
При жълти нокти и повдигане на върха на нокътя може да става дума за диабет или заболяване на лимфната система.
Промяна в цвета на бялото полукръгче
Мнозина смятат, че бялото полукръгче, наречено лунула (полумесец), е знак за дефицит на калций, но това не е вярно! То е нещо напълно нормално и всъщност се намира под нокътя. Цветът обикновено се променя при заболяване. Червената лунула свидетелства за сърдечно-съдови проблеми. Придобива синкав цвят при отравяне с тежки метали.
Невинаги става дума за заболяване!
За щастие, в повечето случаи не става дума за сериозно заболяване. Често причината е използването на агресивна козметика или резултат от някакво нараняване (например прищипване). Друг път причината е просто наследствена.
Как се оправят несъвършенствата по ноктите?
На първо място трябва да се изключи всякаква сериозна болест. Ако такава е налична, необходимо е да се лекувате при специалист.
Хубаво е винаги да се поставя щадяща основа преди лака, за да бъде предпазена нокътната плоча. Добавки, съдържащи калций, цинк, витамин C, магнезий и желязо, са винаги добре дошли.
Ако имате псориазис, се препоръчва втриване на мазило с витамин D в кожичките.
При оформяне на маникюра не забравяйте да полирате нокътя с помощта на специално блокче.
Все пак трябва да се има предвид, че част от проблемите не могат да бъдат решени, особено ако са наследствени. В случай че не искате да се виждат, може да използвате лак за нокти като прикритие. Ако обикновеният маникюр не е достатъчен, гел лаковете могат да бъдат изключително полезни.
Имайте предвид, че ноктите растат наистина бавно. Ефектът от приеманите добавки и масла може да се види след 6 месеца до една година.
За още полезна информация присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
10 | 1 |