Обикновено не свързваме думата "граница" с нещо красиво. Въображението няма граници!
Но точно тези граници между отделни държави, които ще ви покажем днес, сякаш са излезли от наистина смело въображение, за да ни докажат, че всичко на този свят е възможно.
Планина между три държави: Венецуела, Бразилия и Гвиана
На снимката най-горе виждате само част от мистериозната планина Рорайма, а тук сме показали как изглежда и целият масив. Върхът винаги е заобиколен от загадъчни облаци. Смята се, че именно това плато е най-старата геоложка формация на света и до ден-днешен не е установено защо някои тамошни видове не могат да бъдат открити никъде другаде.
Граница под масата в ресторанта: Белгия и Холандия
Това, което виждате на фотографията, не е най-странното явление относно интересната гранична територия между двете държави. Град Баарле не е просто разделен на две от линия с плюсчета. Схемата е далеч по-сложна! Политическата му карта прилича на двуцветен пъзел: 22 белгийски парченца са поместени насред холандската територия; има и няколко холандски парченца насред белгийска земя.
Най-малката част от Белгия, например, е голяма едва 1/4 хектар. На някои места границата дори преполовява сгради.
Най-красивата граница: Бразилия и Аржентина
Невероятният водопад Игуасу (в превод - "Голяма вода") е поделен между национален парк "Игуаса" в Аржентина и национален парк "Игуасу" в Бразилия.
Още един прелестен граничен водопад: Зимбабве и Замбия
Този път говорим за най-големият водопад в света - Виктория на река Замбези. Станаха твърде много "З"-та, нали? Но не можем да ги пропуснем, тъй като гледката на тази граница също е възхитителна.
Свободната граница: Канада и САЩ
Освен, че е най-дългата граница в света, тя не е милитализирана. Символ на това е т.нар. "Арка на мира", върху която е изписано: "Нека тези порти никога не се затварят". На едната от снимките виждате колко красиво изглежда граничната територия в планината. Другата фотография пък показва линията в град Дерби. Тамошната опера нарочно е построена върху границата - така, че оперната сцена да се намира в Канада, а входът и повечето места за публиката се водят собственост на САЩ.
Различна политика относно горите: Хаити и Доминиканската република
Граничните земи между някои държави могат да покажат и същностни различия между тях. Особено очевидни са разликите при границата между Хаити и Доминикана на карибския остров Хиспаньола. Доминиканците се ръководят от политиката си за опазване на природата, докато за хаитяните е важна икономическата им нужда от въглища.
Делбата на братските острови: Русия и САЩ
Интересен е и случаят със скалистите острови Диомед в средата на Беринговия проток. На Малък Диомед се намира американско градче със същото име, а Голям Диомед е безлюден и е собственост на Русия. Разстоянието между тях е едва 4 километра.
Любопитният случай с река Тумен: Китай, Северна Корея и Русия
У нас е прието реката да се нарича още: Тумендзян, Туманган, Туман, Тюман. На руски пък ѝ викат "Туманная". Интересното при нея е, че криволичи по границата на Северна Корея и Русия, като в същото време самият воден басейн е собственост на Китай.
Най-високата гранична територия в света: Китай и Непал
Може би вече сте се досетили - говорим за Еверест. Всички знаем, че това е най-високият връх, но не на всички ни е известно, че през него минава и границата между Китай и Непал.
Мостът на приятелството: отново между Китай и Непал
С този красив символ на добри намерения завършваме интересния материал.
Ако искате да продължаваме да ви уреждаме виртуални пътешествия по най-чудните места из широкия свят, можете да се присъедините към Jenite.bg във Facebook!
119 | 0 |