Ако играем на Асоциации и трябва да обобщим в едно думите "храм" и "брак", със сигурност ще се сетим да кажем "сватба". А едно от последните неща, които биха ни дошли на ума, ще е понятието "развод". Ако играем с японки обаче, този начин на мислене може и да не ни спечели играта.
Именно в тяхната страна се намира озадачаващият храм "Мантокуджи", който от векове представлява нещо като Обетованата земя за жените, желаещи да се откъснат завинаги от съпрузите си. Така че, ако имате подобни семейни неволи и се нуждаете от символично пътешествие, което завинаги да прекрати злополучния брак, вече знаете коя е подходящата дестинация за вас. Препоръчваме я и на Кейти Холмс, която понастоящем е твърдо решена да се отърве от Том Круз и неговото сектантство.
Процедурата е елементарна. Решените на крайни мерки японки отиват в "Мантокуджи", или по-конкретно - отиват до тоалетната в "Мантокуджи". Там пишат на листче съкровеното си желание да разтрогнат своите несполучливи семейни отношения. И пускат листчето в тоалетната, след което пускат водата. Това е. Жената вече може да се чувства свободна.
Каква е логиката? Не може да се нарече точно логика, по-скоро са вярвания и остатъци от една по-стара традиция. Японците вярват, че божествените духове живеят във всичко. Идеята на причудливия ритуал е да се получи благословия от "Кауая-но-ками". Това било тоалетното божество. Ето поредната ни заблуда - пък ние си мислехме, че хората се молят на този бог само, когато са мъртво пияни и имат нужда да изхвърлят стомашните сокове.
Всичко това звучи смешно, но погледната в ретроспективен план, картинката си е направо тъжна. Работата е там, че в миналото "Мантокуджи" отново е бил "Храм на развода", само че тогава процедурата е била далеч по-сложна. През XIII век японските мъже разполагали с цял асортимент от абсурдни причини, които им позволявали официално да се разделят със съпругите си. Например:
- Ако жената проявявала непокорство спрямо свекъра и свекървата си - при най-малкото недоволство те можели да накарат синчето си да изгони "нахалницата".
- Ако жената проявявала ревност - Упс! Току-що окончателно изгоряхме от списъка с евентуални стабилни бракове в някогашна Япония.
- Ако жената не можела да роди дете - тъй като именно това било основното ѝ предназначение в брака. Ако получел наследник от наложница обаче, японецът нямал причина да се разделя с добродетелната си домакиня.
- Ако жената била похотлива - тази причина е малко по-разбираема, но пък смърди на полова дискриминация, имайки предвид предходното законово уточнение.
- Ако жената говорела твърде много - при това положение ни е трудно да повярваме, че изобщо е имало дами, чиито бракове са изтрайвали толкова дълго, че да станат свекърви.
- Ако жената била клептоманка - с това уточнение Уинона Райдър, Бритни Сиърс и Линдзи Лоън също загубиха шансовете си за успешно задомяване в онова строго време, на онова строго място.
- Ако жената страдала от проказа или "подобна противна болест" - без коментар.
Това беше обзор на законодателството в някогашна Япония, но само що се отнася до мъжете. Съпругите им нямали право да решават и да искат развод. Единственият начин да се отърват от съпруга тиранин бил като отидат в храма "Мантокуджи" или подобния нему "Токеиджи". От името на потърсилите закрила клетнички, тези институции преговаряли с мъжете им и се опитвали да ги убедят да поискат развод. Нямало друг вариант.
Японките, които се обръщали за помощ към храмовете, трябвало да си острижат косите и да служат там 3 години. След този период се очаквало най-сетне да получат развод.
За щастие, в наши дни този модел на крайно нетолерантно отношение към жените вече е отживелица. Пилигримските пътешествия до тоалетните на "Мантокуджи" са просто духовен път към развода. Не са единственият път. Някои японки и туристи дори не пишат на листчетата желания за разтрогване на брака, а изразяват надеждите си в съвсем други сфери.
Та така. Радвайте се, че не сте се родили в Япония и отдавна. В противен случай само проказата или отрязаната коса щяха да ви спасят от лошия мъж!
4 | 0 |