Жените не могат да застанат рамо до рамо със силния пол по време на война. Но това не означава, че са безсилни да се преборят за мир по света.
И за разлика от сълзливите миски, които само на думи мечтаят за един по-добър свят, три жени са посветили живота си на тази мисия. Вчера с Нобелова награда за мир бяха наградени президентът на Либерия Елън-Джонсън Сърлиф, която наскоро спечели нов мандат, нейната сънародничка Лейма Гбоуи заради големия си принос за спиране на гражданската война в страната и йеменската журналистка и активистка на опозицията Тауакул Карман.
Заслугите и на трите в борбата срещу размириците в техните страни са неоспорими. Нобеловата награда за мир се връчва за първи път в историята едновременно на три жени. Другият прецедент от снощната церемония е награждаването на най-младия лауреат - Тауакул Карман е само на 32 години.
Мирът не се постига чрез кръвопролитие и стачки. Действията на трите наградени го доказва - те са се борили по ненасилствен начин за безопасността на жените и основната им цел е да осигурят пълноценно участие на слабия пол в омиротворителните действия. Те не разчитат, че една война може да бъде спряна чрез друга.
На церемонията, която се проведе вчера в Осло, Елън-Джонсън Сърлиф използва трибуната, за да призове всички жени по света да се борят за справедливост и да държат на своя глас. Борбата за мир не изисква физическо надмощие. Тя се нуждае от сила на духа.
24 | 1 |