В работната среда все по-често се наблюдава едно неприятно явление. А именно това, служителите да бъдат недоволни от своите шефове. Но защо се получава така?
На този въпрос търсят отговор нашите колеги от Econ.bg, които са събрали на едно място шест причини, поради които шефовете поемат по грешната пътека. А ето и кои са те.
Лошо управление на ресурсите
Проблемът с недостатъчното анализиране, а след това и управление на ресурсите, никак не е за подценяване. Лидерите, които реагират и действат веднага относно даден проблем, вместо да изчакат и обмислят факторите около него, често се оказват в неприятна позиция после. Да си лидер не е равностойно само на това да мотивираш хората и да вдъхновяваш екипите си – нужна е и аналитична преценка на средствата, с които разполагаш и на начините, по които можеш да ги оползотвориш най-добре.
"Късогледство” относно възможностите
Лидерите, които не разглеждат както трябва възможностите, също са обречени да правят грешки. До известна степен част от това да си успешен ръководител е да умееш да се "ровичкаш” и да гледаш от всякакви ъгли на ситуацията, за да извлечеш всяка възможност от нея. Така те могат да предвидят кризите, да намерят правилен път през ситуация, която е на пръв поглед непреодолима, и в крайна сметка да избутат компанията си напред.
Неувереност
Това вече е фундаментален проблем, който може да бъде много по-фатален от всичко друго. Неувереният човек ще отстоява трудно позициите си, лесно ще се конформира, плашливо ще пропуска възможностите, няма да е добре настроен към иновативното (защото е непознато). Освен всичко друго, лидерите, които не вярват в себе си, лесно се отчайват в кризисни ситуации и съответно взимат кошмарни решения.
Останалите три причини може да прочетете в статията на Econ.bg.
2 | 0 |