Вече сме ви споделяли нашата гледна точка, относно балансирането между кариера и семейство. За жалост, твърде често едното изключва другото, въпреки че повечето от нас бленуват да притежават и двете.
И ако досега сме обсъждали предположения по темата и сме изказвали лична позиция, последното проучване на българските синдикати затвърждава теориите ни. Според тях, близо 100% от анкетираните служители са убедени, че семейните задължения им пречат да изпълняват служебните такива.
Резултатите от запитването не са новина, нито изненада, но когато са официално обявени, сякаш придобиват друг облик. Именно за да изградят кариера, съвременните мъже и жени оставят брака на втори план. И ако едно време средната възраст за стартиране на семеен живот е била около 20-те, то сега определено е нараснала.
Във времена на криза и несигурно финансово положение е напълно нормално младите хора да се стремят към осигуряването на стабилна професия, която ще им отвори път към семейния живот. Често обаче изкачването по кариерната стълбичка продължава повече от очакваното и неомъжените и неженените професионалисти надвишават 30-те години. Което пък, за дамите, не е добре от чисто биологична гледна точка, защото е препоръчително първото им дете да се роди до около 28-годишна възраст.
От КНСБ се опитват да предложат балансирано решение, което да задоволява всички потребности на средностатистическия работещ семеен българин. Те предлагат да бъдат въведени няколко дни отпуска, мотивът за които да бъде "семейни причини". Другата им идея е веднъж седмично или месечно, родителите да имат право да напуснат работното си място два часа по-рано заради същите задължения.
Честно казано, дори и това ни се струва недостатъчно, но пък "капка по капка - вир става". И ако това е първата крачка към постигането на баланса, то нека се осъществи. 34.3% от запитаните в същата анкета споделят, че предпочитат плаващото работно време, което също дава добри възможности за осъществяването на златна среда между семейство и работа.
Синдикатите са помислили и за хората, които се грижат за болни роднини. В момента държавата отпуска само 10 дни подобен тип болнични, но те настояват за поне още 5-6. Искането им е основателно, защото 62.7% от анкетираните служители са ползвали отпуск по тази причина или заради сходна семейна причина.
Експертите осъзнават нещо много важно, а именно, че макар и да си пречат, семейството и работата са неразривно свързани. Затова е интересно мнението на 64% от тях, които смятат, че в колективните трудови договори е необходимо да се обособи раздел за съчетаването на семейството с професията. Нашето мнение е, че това ще промени из основи мотивацията на служителите, които ще се чувстват по-спокойни на работното си място, а това ще засили продуктивността им. Надяваме се, че промените, които синдикатите изискват, ще бъдат одобрени и съвсем скоро ще започне тяхното прилагане. В името на едно по-добро професионално и личностно развитие.
17 | 0 |