Срещите с интересни хора, които пазят увлекателни истории, винаги са ми доставяли удоволствие. Днес ще ви разкажа за един човек с чудесно магазинче. То се намира на "Неофит Рилски" 34 в София, а в себе си съдържа изкуството на цяла Централна Америка. Мартин Арабаджиев се занимава с внос на хамаци, бижута, сувенири и всякакви предмети, направени в страните от този екзотичен регион, и то от ръцете на коренните жители.
Ето какво ми разказа той за удивителните предмети, които продава и за различните хора и места, до които се е докоснал.
Как реши да започнеш да се занимаваш с този нестандартен бизнес?
Истината е, че попътувах малко из Централна Америка и там видях доста красоти. Особено хамаците в Ел Салвадор, които се правят в местните общности от различни семейства. Голяма част от парите, спечелени от продажбата им, отиват в самите общности. Това е много важно за тази част на света, защото тя е изключително бедна.
От колко време се занимаваш с тази дейност?
Тепърва започвам. Като цяло имам и друг предмет на дейност, но за мен би било огромно удоволствие, ако се развия в тази област.
Би ли разказал нещо повече за самите стоки, които внасяш – те са изключително екзотични и разнообразни. Каква е историята на ръчно направените кошници, например?
Специално те идват от Панама. Правят ги две племена – Ембера и Унаан - които живеят на границата с Колумбия. Те са продукт на много сложна изработка: първо се събират влакна, след това се изсушават и накрая боядисват, като абсолютно всички бои са естествени. След това започва плетенето, което е изключително сложно и трудоемко. Те са страшно фини и направата им би могла да се сравни с тази на гоблените. Разликата е, че материалите са абсолютно естествени и добити от джунглата Дариен в Панама – най-опасната и непроходима в света.
Kакъв е процесът по получаване на една боя?
Всички бои се получават от растения. Събират се, след това се извлича екстракт и накрая се боядисват отделните растителни нишки. Това е характерно и за Панама, и за Колумбия, и за Еквадор.
А какво по-точно представляват одеждите "мола"?
Те са едни от най-интересните неща от Панама, които тепърва ще представям. Това изделие е изключително сложно. Наслагват се няколко вида плат един върху друг, като има един основен и върху него се поставят останалите – всеки от които с различен цвят. След това започват да се изрязват различни фигурки и по този начин те стават многоцветни. Колкото повече слоеве плат има, толкова повече цветове се получават. По презумпция, това са части от индианското облекло, но те сами по себе си са доста красиви и арт. Затова реших да ги поставя в рамки като картини.
Кое е най-любопитното около бижутата – те също са много атрактивни?
Част от бижутата са правени в Колумбия и част – в Еквадор. Що се отнася до първата група, абсолютно всички елементи на бижутата идват от колумбийските джунгли. Повечето от тях са правени от тагуа, асай или някои други специфични ядки, както и от каня флеча. Това също е растение, което се изсушава и от него се плетат различи видове гривни, обеци и всякакъв род украшения.
Дали някои от бижутата притежават по-специални качества, или са използвани от шамани?
Не, но в изработката им определено е вкарана цялата фантазия на тези удивителни хора. Цветовете им са безкрайни като дъгата. И са също толкова красиви!
Спомена, че растенията за кошниците виреят в най-непроходимата джунгла в света. Ти ходил ли си там?
Не, изобщо не е препоръчително. Възможността да бъдеш отвлечен и да бъде поискан откуп от теб е доста голяма.
А кое е мястото, което ти направи най-голямо впечатление?
Определено това бе Гватемала. Страна с изключително разнообразна и богата природа, в която са съчетани няколко климатични зони. Там има северни планински зони, като в същото време частта от карибския регион е съвсем различна. Зоната около границата с Мексико от едната страна е планина, а от друга – тропическа гора. Всичко това е съчетано с огромни и красиви плажове. Невероятни са и хората – както знаете, местните племена са маи, които съставляват над 60% от населението.
Запазени ли са част от традициите отпреди нашествието на Колумб?
Част от тях да, част от тях са размити от християнската църква. Тъжен факт е, че те са тотално изолирани, не им се дава никакъв достъп до образование, както и до добри работни места. Те съставляват най-бедната прослойка на гватемалското общество, въпреки че са голям процент от населението.
А ти как изобщо се реши да пътуваш из тези далечни земи?
Да, те са далечни, но всъщност в България има доста любопитни хора, които се решават на подобни пътешествия, стига да могат да си го позволят. Аз съумях да го осъществя по възможно най-евтиния начин, с голямо ограничаване на разходите, защото едно такова пътешествие коства не малка сума.
Има ли пазар за изкуството на Централна Америка в България?
За България не бих могъл да кажа, но е факт, че артикулите са широко популярни из цяла Европа. Има пазарна ниша в Германия, Франция, Испания, Англия. Продават се включително и в САЩ. На световно равнище, определено има пазар. Естествено, той е по-специфичен – хората, които търсят подобен род стоки обикновено излизат извън средностатистическия модел – това са хора с по-разкрепостена фантазия.
9 | 0 |