Излагането на шум от уличния трафик може да увеличи риска от инфаркт, особено при хората над 65 години, сочи проучване на датски изследователи, публикувано в сп. European Heart Journal.
В първото по рода си изследване учените открили, че за всеки 10 децибела отгоре, рискът от сърдечен удар се увеличава с 14%. В проучването се включили 51 485 участници от цяла Дания, които били изследвани в продължение на няколко години. За този период те били изложени на шумови нива между 40 и 82 децибела.
Когато изследователите анализирали данните по-внимателно, открили, докато при хората под 65 години не се забелязва статистически значим риск от инфаркт при увеличаване на уличния шум, то при по-възрастните рискът скачал с 27% при усилване на шума с 10%.
Нещо повече, при изследваните лица над 65 години било открито, че съществува една граница от около 60 децибела, над която рискът от инфаркт се увеличава дори още повече.
"Това е първото мащабно проучване, което изследва връзката шума от уличния трафик и риска от инфаркт. Затова са необходими още изследвания, преди да се направят окончателни заключения" казва ръководителят на екипа д-р Сьоренсен.
Учените признават, все още не са сигурни дали става дума за причинноследствена връзка между уличния шум и сърдечносъдовите проблеми или двете явления са в корелационна зависимост.
За да прецизират резултатите си, при изчисленията си специалистите взели предвид и ефектите от замърсяването на въздуха, шума от влаковете и самолетите, както и фактори като пушенето, хранителния режим, алкохола, кофеина и др.
Ако техните заключения все пак се окажат окончателни, излиза, че 8% от инфарктите под 65 години и 19% от тези над тази възраст са причинени от уличния шум.
Резултатите от проучването показват и нуждата от предприемането на действия за намаляването на уличния шум, на който е подложен съвременният човек, алармират учените.
0 | 0 |