Плаче ви се, прилошава ви през час и също толкова често ви се спи... Добре дошли в дивия свят на бременността! Предстои ви да опознаете цяла нова вселена. Има хиляди въпроси, на които ще търсите отговор и непременно ще искате да узнаете колкото се може повече неща за мъничкия живот, който расте под сърцето ви. Нека заедно повдигнем завесата на това тайнство.
Първи триместър - време на генерални промени. Все още не се вижда, че ще ставате майка, но във вас бушуват хормонални урагани...
Колебанията в настроението са нещо напълно нормално. Вина за това имат не само хормоните, а и напълно новото чувство – ще ставате родители. А погледнато отстрани това може да е доста стряскащо.
Най-тревожни са въпросите, свързани с това дали ще задържите бременността. Статистиката сочи, че шансът бебето да е здраво е 97%. Ако се грижите добре за себе си и си почивате достатъчно, ще сведете вероятността от спонтанен аборт до минимум.
Добре е да избягвате някои храни и продукти, защото основната ви цел в момента е изграждащият се организъм да е напълно защитен и да се създадат най-добрите условия за развитието му. Внимавайте за:
Лекарства и кремове, които съдържат витамин А
Високата му концентрация може да причини сериозни дефекти на развиващото се бебе.
Алкохолът и цигарите
...са абсолютно табу! Добре е също така да не бъдете дълго време в помещения, в които се пуши. Пасивното пушене също крие рискове за здравето - вашето и на бебето.
Кофеин в големи количества
Повече от едно кафе на ден би могло да увеличи значително риска от спонтанен аборт.
Храни със съмнително качество и произход
Пастети, меки сирена от непастьоризирано мляко, меса алангле. Изварата и катъкът могат да се консумират без проблем. Препоръчително е да се сведе до минимум употребата на пакетирани храни, както и да не се консумират пържени храни в заведение.
Тези, които обичат суши, нека подбират такова, приготвено с пушена сьомга.
Силен стрес
Всяка адреналинова атака разтърсва организма, а това може да се окаже пагубно за човечето вътре. То расте и се развива по определена "програма" и не е добре да преживява стресове, особено във времето, в което се формират всичките му органи и системи.
Силов физически труд
В първите месеци евентуално физическо претоварване, може да доведе до прокървяване и други симптоми или директно до спонтанен аборт. Така че избягвайте силови упражнения във фитнеса или тежък изморителен труд, ако подозирате, че сте бременни.
Най-чести проблеми през този период:
Запек (констипация)
Изключително неприятен съпровождащ симптом. Дължи се на хормоналните промени и най-вече на увеличеният прогестерон. Почти няма начин да му противодействате, ако реши да е упорит, но все пак увеличите приема на течности и подбирайте храни, богати на фибри - жито, мюсли, праскови, диня.
Умора
Нормално е да се чувствате отпаднали. Все пак тялото ви среща едно от най-сериозните предизвикателства – да отгледа нов живот. За да се справите с умората, най-добре отделяйте по 10-ина минути на всеки час за релакс дори на бюрото в офиса.
Главоболие
Често срещан проблем, който отново се дължи на "танцуващите" хормони. Преди да потърсите лекарско мнение, опитайте да пиете вода с изцеден лимон. Може усещането за замайване и тежест да се дължи на спадането на кръвното налягане, характерно за бременността.
Гадене
В повечето случаи "сутрешното неразположение" всъщност си е целодневно такова. Добрата новина е, че голям процент от жените ще се разделят с него, когато влязат във втория триместър. Лошата е, че както и да се опитвате да го преборите (джинджифил, лимони, обикновени бисквити, сухар...), най-вероятно ще е само временно.
Болезнени гърди
Няма начин – жлезистата тъкан нараства, за да се осигури прехраната на бебето. Усещанията може да са наистина неприятни, а се облекчават трудно. Може би добро решение е да спрете да носите сутиени с банели и дантела.
Лекарства, витамини и хранителни добавки
Добре би било, ако бременността е планирана, да сте приемали антиоксиданти още преди зачеването. Ако това не е така, още при първия преглед се консултирайте с акушер-гинеколога си по този въпрос. Хубаво е, ако храненето ви е достатъчно разнообразно, да не прибягвате до прием на готови витамини.
Със сигурност не е добре да приемате каквито и да е лекарства без изрично да сте се консултирали с лекар.
Важни прегледи
Първият ехографски преглед, който засича дали плодът има сърдечна дейност.
Изследване на кръвта (кръвна група, резус фактор, Австралийски антиген, Васерман).
Изследване на урината.
Ранен скрийниг (11-14 г. с.) за синдром на Даун и аномалии на невралната тръба.
На 17 и 24 септември ще публикуваме информация относно нещата, които трябва да знаете съответно за втория и третия триместър на бременността.
А ако тази статия ви е била интересна, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
31 | 3 |