Около 40% от алкохолиците развиват първите едва забележими симптоми между 15 и 19-годишна възраст.
Според проучване от 2010 г. на Националния мониториращ център в България, пада сериозно възрастта на употреба и злоупотреба. Към момента всеки трети ученик между 12 и 14 години употребява алкохол. Пият се евтини концентрати, с високо количество на метилов алкохол, което води до тежки последици.
Увеличава се броят на момичетата, които злоупотребяват с алкохол.
В България превенция сред подрастващите почти не се прави.
Около 20 милиона лева пари от акцизите, отделени за превенция, не се използват целево.
Тези данни бяха изнесени по време на прескоференция вчера, по повод безплатното "училище за родители", за което ще ви разкажем в настоящия материал.
През 1983 година Общото събрание на ООН обявява днешната дата, 4 юни, за Международен ден на децата, жертви на агресия.
Три дни след техния празник, три дни след балоните, подаръците и еуфорията, всички ние обръщаме погледите си към техните белези. Понякога видими, понякога скрити в душите им.
През 2011 година социалните работници са работили по 2175 случая на малолетни и непълнолетни лица, подложени на тормоз. Регистрирани са 713 случая на физическо насилие, 382 - на психическо, 354 - на сексуално и 726, които се падат на пренебрегването, като вид насилие.
Кой проблем е по-сериозен? Агресията, като състояние изобщо или агресията върху деца?
И какво се случва с последните, подложени на тормоз? Някои търпят стоически, други пренасят същата тази агресия върху по-слабите от тях, а трети наказват себе си.
През 2011 г. България участва с 2217 ученици на 16 годишна възраст в общо европейско мониторингово изследване по програма на ЕSPAD (European School Survey Project on Alcohol and Drugs) за употреба на алкохол и други наркотици от непълнолетните. Данните са публикувани в сайта на Национален център по обществено здраве и анализи.
Резултатите:
29% от 16-годишните са консумирали алкохол 40 и повече пъти през живота си: 36% от момчетата и 22% от момичета, участвали в изследването. Или около 600 души от 2217. Данните за България са над средните за страните от ESPAD.
64% от изследваните в България са употребявали алкохол през последния месец: 66% от момчетата и 64% от момичетата. И тук сме над средното ниво.
11% от изследваните в България, т.е. всеки девети 16-годишен, са употребявали алкохол през последния месец повече от 10 пъти. Около 260 души на 2217. Над средното ниво за Европа.
Най-високо ниво на употреба на бира, над 60 %, е установено в България, Чехия, Белгия и Германия.
20% от учениците у нас са се напивали поне веднъж през последния месец: 23% от момчетата и 18% от момичетата. Т.е. около 440 души от изследваните 2217. Средно ниво за Европа.
5% от изследваните в България са се напивали 3 и повече пъти през последния месец. Т.е. около 60 души на 2217 злоупотребяват сериозно за възрастта си с риск да се алкохолизират.
48% от изследваните в България пият 5 или повече питиета едно след друго, т.е. почти половината от учениците: 42% от момчетата и 43% от момичетата. Това е тежко епизодично пиене със загуба на контрол и България е над средното ниво в таблицата. Само в рамките на последния месец 21% от учениците ни са стигали до такива количества.
Кое твърдение ви притеснява повече? Това, че българските ученици консумират алкохол или че той е твърде много? Изобщо, какво ще рече "твърде много", когато говорим за деца?
Всичко идва от семейството и това е най-голямото и вярно клише. "Пий вкъщи, за да не те напият навън"; "Нищо няма да ти стане от една бира"; "Пий една глътка за "наздраве" само". Познати ли са ви тези реплики? Много е вероятно да сте ги чували, дори самите вие да сте ги изричали. Колко пъти обаче сте се замисляли, че става въпрос за деца?
От утре, 5 юни, в София стартира т.нар. "училище за родители", чиято цел ще бъде да информира за вредата от употребата на алкохол при непълнолетни и начините за справяне с рисковата консумация. Събеседванията ще се водят от психотерапевтите Виргиния Захариева, Мадлен Алгафари и Петър Кралев.
Задачата на специалистите ще бъде да научат родителите как да разговарят с децата си, да им дадат основни насоки за правилна комуникация, да им покажат как да бъдат приятели с тях. Тримата ще представят основните критерии за рискова употреба и злоупотреба с алкохол, както и факторите, оказващи влияние върху засилването на рисковата употреба при подрастващите.
Защо едно дете би започнало да пие?
Факторите могат да бъдат индивидуални, т.е. неумение да се диференцира импулс от потребност, желание за идентификация с употребяващите алкохол връстници, ниско самочувствие, неадекватни умения за справяне и лоша социална компетентност, отчуждение и бунтарство.
Връстниците също оказват влияние, при това доста силно. Съществува нагласата, че употребата на алкохол е "готина". Определена принадлежност към банди или групи, в които се употребяват алкохолни напитки, също е от значение.
Семейните фактори могат да бъдат следните: липса на ясни правила и контрол върху употребата на алкохол в семейството, липса на ясни граници и отговорност при детето, прекалена амбициозност у родителите, лоша комуникация в семейството, проблемност и напрежение в семейните отношения, емоционална злоупотреба с детето.
Обществото също има своята роля. Неспазване на законовите разпоредби за търговия с алкохол, липса на усещане за принадлежност към него, безработица и бедност, слаби социални институции.
Първият семинар ще се проведе на 5 юни в къща "Огоста" на ул. "Огоста" №5 в София от 18:30 часа. Следващите лекции ще бъдат на 11 и 18 юни, на същото място и в същия час.
Инициативата е напълно безплатна и достъпна както за родители, така и за бъдещи такива, учители, дори и тийнейджъри. За сега ще се провежда само в столицата, но идеята е през есента да започнат събеседвания и в други на страната.
Децата едва ли имат проблеми. Такива имат техните родители, "спъвайки се" някъде по пътя на общуването. Един ученик няма да стане по-добър, ако бива обиждан и наказван непрекъснато. Няма да стане по-добър и ако е лишен от родителски контрол. Двата типа подрастващи имат съвсем еднакви несгоди, затова изобщо не е учудващо, ако ги "давят" в алкохол.
Затова родителите трябва да запомнят, че ако искат да "работят” за благото на децата си, първо трябва да започнат да правят същото върху себе си. Защото добрият родител не е онзи, който крещи, нито онзи, на когото не му пука. Добрият родител умее виртуозно да ходи по тънкия ръб между забраната и приятелството.
Ако тази статия ви е била интересна и искате първи да научавате за всички полезни инициативи, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
4 | 0 |