Светът е така устроен, че най-естествената тема е превърната в табу. И ако приемем, че няма голямо значение дали обсъждаме интимните си прически, то определено опасностите, свързани със секса, попадат в противоположната графа.
В семейството повечето родители сякаш се срамуват да говорят за полови контакти с децата си или сляпо вярват, че "те не са такива", а в училище часове по сексуална култура няма. Опитите да бъде прокарана някаква достъпно предадена информация завършват с провал, като последен пример за това е сагата "Кънчо".
Сведенията в интернет пък са противоречиви и непотвърдени. Всеки споделя симптоми и съмнения, а те няма как да съответстват на всеки организъм. "Дървените философи" също са прекалено много, но това не ги прави професионални медици.
Затова си има лекари, които трябва да бъдат често посещавани. Желателно е да се виждаме с гинеколога си поне два пъти годишно, а ако междувременно имаме оплаквания, то срещите ни ще зачестят.
Има един начин, по който можем да се заразим с болести, предавани по полов път, а той става ясен още с наименованието им. Единственият начин да се предпазим е като използваме презервативи при всеки полов контакт, но малката гумичка също не дава 100%-ова сигурност. И тук отново се връщаме на важната роля, която имат редовните профилактични прегледи.
Най-разпространени са гъбичните инфекции. От тях трихомоназата се предава основно по полов път и засяга както жени, така и мъже. Най-често, ако един от двамата има гъбички Trichomonas vaginalis, то другият партньор също е заразен.
Заболяването протича почти без симптоми. Ако има такива, те са т.нар. бяло течение и сърбеж, но засягат само жената. Мъжете рядко имат оплаквания.
Лечението се назначава от лекуващия лекар и е за двамата партньори. Може да продължи различно време, зависи колко упорити са гъбичките.
Candida albicans са най-често срещаните гъбички, но те не се предават само по полов път, а се появяват вследствие на употребата на антибиотици, замърсявания или слаба имунна система. Проблемът при тях е, че са най-упорити и лечението им протича изключително трудно.
Симптомите са почти същите: сърбеж, обилно бяло течение, парене при уриниране. Лечението отново се назначава от лекар. Възможно е да бъде съпътствано от специална диета, ограничаваща приема на сладки храни и тестени изделия. Борбата с кандидозата наистина е много сложна и дори гъбичката да бъде премахната, има голям шанс да се появи отново. Затова трябва да се спазва безупречна хигиена, бельото да се пере внимателно, най-добре на ръка и с бебешки сапун и да не се прекалява със сладкото, защото тази гъбичка се развива именно в сладка среда.
Herpes simplex е обикновен херпес, който засяга гениталиите или извън гениталната област. Той е инфекциозно заболяване, причинено от два вида вируси: herpes simplex вирус тип I и herpes simplex вирус тип II. При наличието му, по кожата се появяват малки, пълни с течност мехурчета.
Гениталният херпес е инфекция, която се причинява от човешки херпесен вирус. Разпространява се по полов път, може да бъде няколко вида и протича с тежки оплаквания. Появява се силна болка и парене при уриниране, увеличават се регионалните лимфни възли, появяват се болки в главата и повишаване на температурата на тялото.
Херпесът не може да бъде премахнат от организма, но пациентът може да бъде лекуван, за да бъдат облекчени симптомите му. В момента се прилагат няколко антивирусни средства, но вида, дозировката и времето на приемане зависят от формата на заболяването.
Хламидиите също попадат сред най-често срещаните болести, предавани по полов път. В над 70% от случаите заразените нямат симптоми, затова не биха потърсили консултация с лекар. Ако заболяването не се лекува обаче, то може да доведе до стерилитет.
Хламидиите се разпространяват чрез влагалищния секрет или спермата. Те могат да причинят не само проблеми на половите органи, но и на почти всички останали. Гинеколозите препоръчват жените до 25-годишна възраст, водещи полов живот, да се изследват всяка година за коварното заболяване.
Гонореята, по-известна като трипер, е заболяване, което също се среща и при двата пола. При 50% от жените обаче, отново протича безсимптомно. Предава се по полов път, лекува се трудно, чрез антибиотици и на лечение трябва да бъдат подложени двамата партньори.
Разделя се на два вида: горна и долна гонорея. При първата се засягат матката и маточните тръби на жената. Оплакванията варират от различни по интензитет болки до повръщане или гноевидни течения. Възможно е заболяването да доведе до стерилитет. При долната гонорея се засягат маточната шийка и уретрата. Симптомите са свързани с различни по вид течения и болка при уриниране.
Заболяването може да се предаде също при орален и анален секс. В първия случай се появяват редица възпалителни процеси в гърлото, а във втория: проктит, който се характеризира с болка в ануса, често съпроводена с диария.
По полов път се предават и много по-сериозни заболявания. Това са сифилис, хепатит В, по-рядко С, рак на маточната шийка и един от най-големите убийци на съвремието ни - СПИН. За тях обаче ще ви разкажем в отделен материал.
Най-важното, което трябва да запомните, е, че личният ви лекар трябва да бъде често посещаван. Редовните профилактични прегледи могат да открият своевременно всяко заболяване. А почти всичко, установено в ранен стадий, може да бъде излекувано. Страхът от медици, игли и прегледи не е нищо повече от усещане, което трябва да бъде преодоляно. В името не само на вашето здраве, но и това на интимния ви партньор.
44 | 0 |