Въпросите, сързани с любовта, винаги са били доста сложно нещо. Когато си влюбен, оглупяваш и ослепяваш, или поне така се твърди. Други пък твърдят, че много често любовта се бърка с похот. И май ще се окажат прави.
Благодарение на международно проучване, изследователи са успели да определят точните зони в мозъка, които са свързани с привързаността и със сексуалното желание. Ръководителят на екипа - професорът по психология Джим Фаус, разказва:
"Когато започнахме изследването, не знаехме какво да очакваме, защото никой не се беше занимавал с този въпрос. Оказа се, че зоните на любовта и сексуалното желание са различни, но взаимно свързани”.
Фаус и колегите му от САЩ и Швейцария проучват резултатите от 20 независими изследвания за дейността на мозъка, правени през годините, докато не стигат до следните изводи.
Те открили, че две мозъчни зони, инсула и стриатум, са отговорни за развиването на сексуалното желание в обич. Едната част се активира само при неща, които ни доставят удоволствие, без да имат някаква емоционална стойност - като секса например. Другата зона се активира, когато вече изпитваме чувства и придаваме емоционално значение на преживяното, което води до истинското влюбване.
От тези две области зависи и вида връзка, която ще имате - дали ще сте само "приятели с привилегии”, или ще задълбочите отношенията си. Учените добавят, че когато се чувстваме привлечени от някого за първи път, няма как това да е любов. Това си е просто похот.
Професор Фаус обяснява и защо се получава така:
"Любовта всъщност е нещо като навик, който се формира благодарение на сексуалното желание, тъй като чистият интерес вече е задоволен. Това, че любовта става като привичка не е задължително лошо нещо. Силните чувства активират различни области в мозъка, които включват моногамията и сплотеността. В интерес на истината, много по-малко зони се активират в мозъка, когато човек е влюбен, отколкото когато изпитва само сексуално желание”.
Е, поне сега разбрахме, че любовта "живее” в мозъка, а не в сърцето. Сега се сетихме за една мисъл на Ед Коул, който казва: "Желанието на любовта е да даваш. Желанието на похотта е да получаваш”. Май се оказа, че и мозъкът ни не работи по по-различен начин.
27 | 2 |