Индия определено се опитва да върви напред в развитието си. Все повече хора организират своята екскурзия в Делхи или Мумбай, водещи компании преместиха бизнеса си там, продукциите на Боливуд набират популярност и провокират все по-голям интерес. Ала все още има части от страната, които живеят в миналото и като че ли ще подкрепят тази самозаблуда завинаги.
Старейшините на село в северозападна Индия, разположено на 40 км от столицата Делхи, са приели правило, според което браковете, сключени без съгласието на родителите, са забранени. Не само това - недопустимо е жените да използват мобилни телефони, а онези, които не са навършили 40 години, нямат право да излизат сами навън. Когато излязат с придружител обаче, те трябва да покрият главите си, съобщават още от Daily Mail. Тези решения бяха определени от защитниците на женските права като откровено шовинистични. И как иначе биха могли да бъдат наречени строги правила, имащи за цел да контролират и управляват живота на всички млади жени?
Лидерите от племенния съвет, наричан Панчаят, може би са взели тези строги решения под влияние на мюсюлманската си религия. Оправдават ги с желанието си да предпазят нежните създания. Новите закони обаче са описани от индийското общество като "талибанизация” на селските райони - препратка към екстремистките възгледи на талибаните.
Един от лидерите на Панчаята в село Асара е заявил еднозначно своята позиция. Daily Telegraph съобщава, че старейшината е нарекъл браковете по любов "срам за обществото”. Сатар Ахмед обяснява гледната си точка по следния начин: "За родителите е много болезнено, особено за семейството на момиче, защото подобни бракове разклащат авторитета им”.
Новите декрети на Панчаята бяха защитени с тезата, че по този начин жените биха били предпазени от "лошите елементи” в обществото. А нима липсата на свобода не е най-голямата злина, която може да споходи един човек в XXI век?
Индийската полиция вече разследва взетите решения, тъй като реално те нямат законна тежест. Правителството също реагира подобаващо на архаичните и тиранични заповеди в Асара. Вътрешният министър Паланиапан Чидамбарам каза по този въпрос: "Полицията трябва да действа срещу опитите на когото и да е да установява диктатура. Ако някой действа срещу волята на младите, и то уповавайки се на нелегални селски закони, той трябва да бъде арестуван.”
Очевидно индийските управници подкрепят идеята най-сетне да се преодолеят границите между модерния свят и азиатската държава. Единственият път към възход в икономиката е изоставянето на консервативните обществени нагласи, които дърпат Индия назад. Докато има региони, в които женските права си остават незначителни, няма как страната да се развива и модернизира.
А за целта може би системата на Панчаята трябва да бъде отхвърлена от самите местни общества. Наскоро съветите на старейшините бяха обвинени в злоупотреба с влияния, след като подкрепиха т.нар.” убийства за чест” - животът на жени, за които се смята, че са посрамили семейството, се отнема безнаказано. Такъв случай е имало миналия месец в едно западно индийско село.
Огад Синг показно е носил отрязаната глава на дъщеря си Манджу Кунвар. Собственоръчно я убил. Бил разстроен от непристойното й поведение. Неслучайно Индия е посочвана от Ройтерс неколкократно като най-лошото място с развита икономика, на което една жена може да живее. Или да умре.
3 | 2 |