В днешно време молове дебнат зад всеки ъгъл. Лъскавите витрини и съблазнителните намаления правят всичко възможно да не устоим на изкушението да купим буквално всичко. Само се замислете колко често ви се е случвало да излезете просто на разходка, а да се върнете вкъщи с пълен набор от нови дрехи. Ако в този момент кимате утвърдително, то имайте предвид, че сте изложени на риск да се присъедините към клуба на така наречените шопахолици.
Шопахолизмът е състояние на психиката, което се изразява в патологична зависимост към пазаруване. Ако сте чели романа "Тайният живот на Беки Б.” от Софи Кинсела, със сигурност се сещате за бедата, в която бе изпаднала главната героиня. Болният губи всякакъв контрол над себе си и портфейла си, когато види магазин и усеща чувство на еуфория, купувайки си неща, от които реално няма нужда.
Видове шопахолизъм
Психолозите различават три разновидности на зависимостта към пазаруване. Най-разпространен е спонтанният шопахолизъм, при който човек случайно влиза в магазин и още по-случайно решава да си купи нещо, от което на практика не се нуждае. Тази версия на манията за купуване е най-безвредна както за клиента, така и за неговия месечен бюджет.
Съзнателният шопахолизъм, от своя страна, се изразява в това, че човек знае за зависимостта си, но не я намира за нещо лошо. Той влиза в мола с ясната идея, че ще си достави удоволствие, купувайки различни неща от много магазини. Най-често жертви на този вид шопахолизъм са жени, които разполагат с високи финансови средства и смятат, че борят стреса като си угаждат с "глезотийки”.
Най-опасният вид шопахолизъм е целенасоченият. Веднъж влезе ли в магазин, болният е в състояние да купи всичко, което се изпречи на пътя му. Заради зависимостта си, целенасоченият шопахолик може неусетно да похарчи цялата си заплата за един ден и да затъне в дългове по кредитни карти и заеми.
Шопахолзмът е заразен
Ако общувате често с шопахолик, то може много лесно да прихванете от навиците му. Освен това учените са доказали, че този вид зависимост може да се предаде и по наследствен път. Ако майката е шопахолик, то шансът и детето да бъде засегнато е доста висок. В случая не става въпрос за гени, а за примера, който родителят дава.
Лечение
Като всяка друга зависимост, шопахолизмът също има своите варианти за лечение. Ако положението не е толкова сериозно, то достатъчно е да си наложите някои прости правила. Не забравяйте преди да отидете до магазина, да си направите списък с нужните покупки и да се придържате само и единствено към посочените в него щандове.
Ако си водите дневник, в който описвате кога какво и за колко сте купили, то веднага ще ви направи впечатление кои са ненужните покупки, които само натоварват бюджета ви.
Когато излизате на шопинг, взимайте със себе си разумен близък човек, който хем ще ви прави компания, хем ще ви предпази от ненужни покупки.
Не носете със себе си много пари и забравете за кредитните карти и заемите. Ако сте в лошо настроение, по-добре се откажете от обиколката по магазините, защото в опита си да се разведрите, ще се върнете с пълни торби и празен портфейл.
Ако нито един от тези методи не помогне и ако, макар и да не си признавате, страдате от целенасочен шопахолизъм, то най-добре се обърнете към психотерапевт.
Как да разберете дали сте шопахолици
Предлагаме ви десет твърдения, които ще ви помогнат да се ориентирате "в картинката”. Ако смятате, че повече от половината се отнасят и до вас, това значи, че сте развили зависимост към пазаруването.
1. Всеки път купувате малко повече, отколкото сте планирали.
2. Чувствате се неудобно ако влезете в магазин и не си купите нищо.
3. Въпреки, че получавате добра заплата, в края на месеца сте без една стотинка и дори задлъжнели, защото сте купили повече, отколкото можете да си позволите.
4. Купувате си шоколад като награда за добре свършена работа.
5. Дори и да имате цял куп парфюми, не пропускате поредната разпродажба в козметичния магазин.
6. Криете част от покупките си, както и реалната им цена, от останалите членове на семейството.
7. Смятате, че шопингът е най-доброто лекарство срещу стрес и лошо настроение.
8. Често купувате дрехи, които всъщност не са "във ваш стил” и после ги забравяте на дъното на гардероба.
9. Близките ви често ви напомнят, че живеете над стандарта си и купувате безсмислени неща.
10. Признавате, че може би сте "съвсем малко" зависими от пазаруването, но не виждате нищо нередно в това.
Ако тази статия ви е била полезна, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
7 | 1 |