Депресията е болестта на 21 век, която засяга почти 50% от населението на Земята, а почти всеки трети българин се е превърнал в нейна жертва.
Противно да убежденията, залегнали в обществото, да бъдеш депресиран не означава да ти бъде тъжно ДНЕС и не се влияе от СЕЗОНА.
Това е състояние, което се характеризира с постепенна загуба на интерес към ежедневните дейности и липса на вяра в себе си. Любимите неща са обгърнати в сивота, а смисъл в бъдещето няма. При пациентите с депресия на чисто физиологично ниво се забавят процесите на създаване на нови клетки в мозъка.
Единственото решение за тях са антидепресантите и терапията с психолог. Курсът с медикаменти постепенно пречиства мрачните мисли, а терапията е насочена в посока съзнаване на ценноста на пациента като личност. Според най-новите изследвания на учените от King's College може би скоро ще бъде намерено решение на проблема с мозъчните клетки, тъй като лекарствата стимулират отделянето на глюкокортикоид - ключов протеин при справянето със стреса, и регенерирането на клетките.
Надяваме се изследванията в тази посока да продължат, защото няма гаранция, че ще избегнем диагнозата. Тежка загуба на роднина или на пръв поглед невинна кавга в службата могат да отключат симптоматиката.
5 | 0 |