Празничният сезон се оказва доста скъп и ако имате ограничен бюджет ( а почти всички имаме) вероятно ви се струва невъзможно да направите всичко, което искате да направите. Понякога просто трябва да кажете "Стоп" и да кажете "Не". Има начини да разпределите парите си така, че да стигнат за възможно най-дълго. Ако искате да намалите разходите си покрай празниците, започнете с тези лесни трикове:
1. Променете начина на пазарауване на храна
Пазаруването на абсолютно всичко необходимо от един магазин не е много полезно за банковата ви сметка. Ако искате да спестите максимално много пари, трябва да купувате различни неща от различни магазини. Следете промоциите, проучете кои продукти къде са най-евтини и готово!
2. Възползвайте се от различните предложения на магазините
Някои магазини предлагат карти за отстъпка, други точки, трети друг вид отстъпки за лоялните си клиенти. Възползвайте се от тези неща, понякога може да спестите доста пари.
3. Определете бюджет за подаръците заедно с близките си
Идеята на Коледа не е да дадем куп пари за подаръци. Коледните подаръците трябва да са по-скоро символични и да са поднесени с много любов. Определете бюджет- до 10, 20, 30, 50 лева или колкото прецените. Просто поставете лимит, който никой не бива да надвишава.
4. Ограничете изпращането на картички за Коледа
Коледните картички са страхотен начин да покажем любовта си към хората, които са далече. Разбира се, направете го за близките си, но не изпращайте картички на 100 човека. Това е абсолютно излишно и тези картички ще се окажат в кофата за боклук накрая. Можете да използвате интеренет и всички видове онлайн съобщения.
5. Намалете ненужните празнични ястия и напитки
Имаме лошия навик да приготвяме храна за празниците в такива количества, които просто няма как да изядем. Във всеки дом има традиция за приготвяне на определени ястия, които обаче никой не яде. Това са много излишни разходи, които можем да си спестим, а и е грах да изхвърляме храна. Приготвяйте храна в нормални количества и такава, която знаете, че всички харесват и ще се изяде.
6. Започнете да се запасявате от сега
Пазаруването на 23 или 24 декември не е най-добрият избор. Купете всичко, което може да се купи по-рано, още сега. Можете да закупите алкохол, безалкохолни напитки, консервирани храни, дори можете да купите месо и да го замразите. Когато купувате постепенно нещата през месеца, няма да се наложи да дадете много пари на куп.
7. Не подценявайте магазините за 1 лев
Ако сте достатъчно умни, можете да украсите елхата си за не повече от 20 лева. В магазините за 1 лев има много красиви декорации на доста нормални пари.
8. Съчетавайте се с други хора за подаръците
Ако имате братя и сестри например можете да купите общи подаръци за родителите си. Не само ще спестите пари, а и ще купите нещо по-хубаво.
9. Не се страхувайте да казвате "Не"
Празничният сезон означава много партита, събирания и излизания. А това означава много пари. Научете се да отказвате и да не се съгласявате на всичко, тъй като няма да се отрази добре на бюджета ви.
10. Празнувайте по-късно
Ако не сте много религиозни или нямате специални планове. Можете да отпразнувате празника по-късно. Още на следващия ден след Коледа всичко е в пъти по-евтино...
Станете част от Jenite.bg във Facebook!
2 | 0 |