Физическа болка. Силна, непоносима и непреодолима. Отвращение. Чувство на омърсеност. И страх, който остава завинаги. Уплаха от всеки тъмен ъгъл и всеки непознат мъж. Живот, заключен между стените на ужаса.
29% от изнасилванията са направени в дома на жертвата
при 34% нападението е било на улицата и после са били заведени на закрито място
при 2% изнасилването е било на улицата
78% от изнасилвачите са лица, познати на жертвата
най-висок процент с Постравматично Стресово Разстройсво имат жертвите на изнасилване - 60%
50% от изнасилените жени страдат от доживотна хронична депресия
Статистиката е тревожна, гласи клишираното понятие. Всъщност е плашеща! Едва 4% от жените в България признават, че са станали жертва на изнасилване. Проучване на агенция "Алфа Рисърч" обаче сочи, че почти 120 000 българки са били изнасилени през изминалата година. В същото време, в столичната полиция са постъпили само 16 сигнала за изнасилване, както и 25 за блудство.
Някога се е смятало, че женската сексуалност е мазохистична, че жените всъщност са фантазирали за него, следователно то е било равно просто на секс. Твърдението е повече от абсурдно - било е обидно и унизително. Представяло е жената като първично същество, неспособно на чувства и емоции.
Днес времената са други. В Наказателния кодекс съществува специален Раздел VIII - "Разврат". Той се състои от 11 члена, които предвиждат различни наказания за провинилите се. Те варират между 1 и 20 години лишаване от свобода, както и между 1 000 и 15 000 лева глоба, в зависимост от степента на провинението. Законите обаче не са "драконови", изпълнени са с вратички и често не влизат в сила и изнасилвачите продължават "дейността" си, необезпокоявани от никого.
Проблемите не са само в неясните и неработещи закони. В България сякаш не се говори, сякаш съществуват теми, за които неписано правило гласи, че са табу. Изнасилването е една от тях. Дискусия, предизвикваща срам и неудобство. Престъпление, оставащо без наказание.
В съседна Румъния обаче, се говори. На 6 октомври над 100 жени се събраха пред Букурещкия съд, за да участват в протест срещу начина, по който са третирани жертвите на сексуално насилие.
Идеята тръгва от Торонто, а името, което носи, е "Поход на мръсниците". Провокативното название се дължи на факта, че полицай, разследващ серия от изнасилвания в студентско градче, призовава представителките на нежния пол да не се обличат като като "леки жени". Подобни демонстрации вече се случиха в САЩ, Австралия, Великобритания, Франция и Германия.
Жените в Букурещ отвръщат подобаващо на "удара". Те излизат да протестират, облечени с провокативни дрехи и лозунги. "Не начинът, по който се обличаме, предизвиква изнасилването. В Румъния се изнасилват и 12 годишни момичета, и 80 годишни жени. Нима всички те са мръсници?!", уместно пита една от участничките.
Преди малко повече от половин година жените в Италия също дадоха своя глас, при това за един популярен представител на политиката - Силвио Берлускони. Вотът им обаче, беше отрицателен.
Дами от над 250 града протестираха срещу поведението на министър-председателя, който за кратко време беше замесен в два сексскандала с непълнолетно момиче. Според италианките той е опозорил страната им. Те заявиха, че с протестите искат също да привлекат вниманието върху затрудненията на жените и да защитят правото им да не бъдат дискриминирани.
Сексуалното насилие е проблем, за който трябва да се говори - това е първата стъпка към превенцията му. Необходимо е законът да се промени, но това са думи, просто пуснати в празното пространство. Особено важно е жените да бъдат подкрепяни от обществото, а ако станат жертви на подобно травмиращо престъпление, да не бъдат осъждани. Защото никой не е застрахован. Утре може да е някоя от нас.
205 | 6 |