Септември е месецът, в който децата от повечето страни по света започват новата учебна година. Има обаче части на света, където ходенето на училище си е истински лукс.
Много деца са принудени да поемат по немислими маршрути на път за училище, за да получат образованието, което хората в по-развитите страни често приемат за даденост. След като се запознаете с опасните пътища, които водят до едни от най-труднодостъпните училища в света, ще се убедите, че учениците, които учат в тях, са наистина целеустремени и жадни за знания.
По данни на ЮНЕСКО процесът по осигуряване на образование на деца от различни краища на света през последните години се забавя. Има места, където природните бедствия, като наводнения и свлачища, са често срещани, а това повлиява на малкото пътища, които водят до единственото училище в даденото населено място.
Понякога пък причина за отдалечеността на училището е единствено особеността на терена, в който то се намира. Освен това, опасните пътеки, които трябва да бъдат изминати на път за класната стая, са една от основните причини децата в по-слабо развитите държави да напускат училище.
Решението на проблема е инвестиции в инфраструктурата и осигуряване на автобуси, които да извозват децата до съответното учебно заведение. Липсата на средства обаче възпрепятства голяма част от по-бедните държави в осигуряването на необходимото за децата образование.
Най-отдалеченото училище в света се намира около Гулу, Китай. За да стигнат до него, децата трябва да се движат в продължение на пет часа през планинска пътека, широка само 30 см.
Дървени стълби са единственият начин за преминаване на разстоянието до училище в малко селце в южната част на Китай.
Занскар, Хималаи.
В областта Лебак, Индонезия децата бяха принудени да преминават по разрушен мост на път за класната стая. След като тяхната история се разпространи по света, най-големият производител на стомана в страната PT Krakatau Steel построява нов мост, за да могат децата да прекосяват реката безопасно.
Пътят до учебното заведение за някои деца от Колумбия пък се състои от стоманен кабел с дължина 800 метра. Децата се спускат по него на височина около 400 метра над земята, за да стигнат навреме за часовете.
Кану на път за училище. Остров Риау, Индонезия
Този мост в Индия е "построен” от корените на околните дървета. Децата го използват всеки ден, за да стигнат до училището си.
Това момиче от Мианмар посещава учебни занятия с помощта на… бик!
Тук-тук (автоматична рикша) извозва децата до училището им в Белданга, Индия.
И отново счупен мост стои на единствения път, който води до отдалечената училищна сграда в китайската провинция Съчуан.
На път за училище тези индонезийски деца трябва да прекосят голяма река и го правят, като се качват на покрива на дървена лодка.
Шри Ланка. Ученички преминават по дъска, която свързва разрушените стени на сграда от 16 век.
Ученици, натоварени на лодка, в индийския щат Керала.
Тези деца се возят на каруца, връщайки се от училище към вкъщи. Делхи, Индия
Бамбуков сал пренася учениците през голяма река на път за училище в селце в Индонезия.
Над 200-километрово пътуване в планината предприемат децата, за да стигнат до училището си в Пили, Китай.
Ходене по въжета на над 900 метра над реката - това е единственият път за децата в Суматра, Индонезия, който води до сградата на тяхното училище.
Тези деца пък използват напомпани гуми, за да прекосят реката, която ги отвежда до училището им в провинция във Филипините.
Ако тази статия ви е харесала, станете част от страницата на Jenite.bg във Facebook!
16 | 1 |