Непрекъснато чуваме, че трябва да пазим природата, защото един ден ще започне бавно, но сигурно, да умира. А това вече се случва. Застрашени растителни и животински видове, унищожени горски масиви, изчерпани ресурси.
Може би започнахме да ставаме "по-културни" деца на майката природа. Заменяме найлоновите торбички с такива от плат, а пластмасата - със стъкло. Вече знаем какво означава "рециклиране" и си купуваме стоки, създадени на този принцип. Пестим и електричеството.
Горните твърдения съвсем не обхващат цялото население на земята. Но е малка крачка на човечеството, че има природозащитници, отдадени на каузата си. А дали са достатъчни?
Туристическото издание Budget Travel е изготвило списък с 10 забележителности, които могат да изчезнат до 2040 година. Кои са те и каква е причината, вижте в следващите редове.
Белизки бариерен риф
Вторият по големина бариерен риф в света. През 1998 година е подложен на силно сътресение, което води до изчезването на 50% от коралите. Човешката дейност и глобалното затопляне водят до обезцветяване на останалите живи морски организми.
Конгоанска джунгла
Вторият по големина растителен масив след Амазонската джунгла. Според ООН, до 2040 година уникалната флора и фауна там може да изчезне, поради липса на ефективни мерки за опазване. Горите са изсечени заради пасища и отминалите войни в този район на Африка.
Намаляването на площта им води до намаляване на абсорбацията на въглероден диоксид и следователно валежите, които допринасят за изменението на климата.
Мъртво море
През последните четири десетилетия площта му се е съкратила с ⅓, а дълбочината му е едва 24 метра. Козметичните брандове пък непрекъснато извличат от ресурсите му, което ще доведе до пълното му изчезване след 50 години.
Национален парк Евърглейдс (Флорида, САЩ)
Блатата, които заемат по-голямата му част, са подложени на замърсяване от околните ферми, както и от нашествието на животни, живеещи извън границите на парка. Освен това 60% от водата там се изпомпва в близкия град. В резултат на това, от 1990 година насам площта на парка е намаляла наполовина.
Националният парк е единственото място, което се обитава от вид пантера, живееща единствено във Флорида. Счита се, че до 40 години тя, както и още 20 представители на фауната, ще изчезнат напълно.
Мадагаскар
Ако изсичането на горите в африканския остров не спре, след 35 години той ще бъде само част от историята. В момента там живеят редки видове животни и растения, които все още не са проучени и е възможно това никога да не се случи. Природните резервати заемат едва 5% от цялата му площ, което не позволява на видовете да съществуват безопасно.
Малдиви
Ако глобалното затопляне продължи, тези острови, издигащи се само на 2 метра над морското равнище, ще бъдат наводнени.
Северен и южен полюс
Глобалното затопляне застрашава 80% от императорските пингвини в Антрактида. В Арктика същото заплашва и полярните мечки, защото, заедно с топенето на снеговете, изчезват и цели екосистеми, част от хранителната верига.
Тигри
Повече от половината тигри на планетата живеят в Индия. В света са останали едва 3200, като през 1990 година само в Индия са били 100 000. Големите котета могат да изчезнат напълно до 12 години, защото за нуждите на китайската медицина всеки ден се убива средно по 1.
Джунгли Тахуаману (Перу)
В перуанската провинция Мадре де Диос се намират почти всички запаси махагон и растат именно в джунглите Тахуаману. Незаконната сеч обаче го унищожава ежедневно, а останалите 80% се придобиват от САЩ. Дървесният материал е изключително скъп и от него могат да се изработват мебели за милиони долари.
Басейнът на река Яндзъ
Обезлесяването, строителството и създаването на водохранилища заплашват с унищожение флората и фауната, обитаваща този естествен район. Освен това районът е под опасност от земетресения.
Ако искате да продължаваме да пътешестваме заедно, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
15 | 0 |