Днес ще разгадаем тайните на натуралната козметика и съхраняването на младата и здрава кожа. Светлана Костова - създателка на българския бранд еЛек - ще ни отговори на много от въпросите, които вълнуват дамите, като качествен състав, кой вид слънцезащита да изберем и кога и как да започнем с грижата за кожата.
Какви "съставки” използвахте при създаването на бранда "еЛек”?
Започнахме изцяло само с билки, натурални и етерични масла, добити от контролирано земеделие.
Защо заложихте на изцяло изчистен състав?
Както при немалко хора се случва, така и при нас се появи въпросът "Защо ползвам какви ли не препоръчани, скъпи и маркови продукти, а кожата ми е суха, грапава и страдаща?" Естественото търсене в тази посока ни отведе до чистата Природа. Та нали всички знаем, че българските природни съставки са истински еликсир на младостта! И така - стъпка по стъпка започнаха да се появяват отделните продукти.
Ако имахте право да използвате само 1 козметичен продукт, кой би бил той?
Безспорно в момента това е нашият любимец - Ревитализиращ анти-ейдж крем със стволови клетки 45+. Особено богатият му състав, в който събрахме "цариците” на полезните съставки, го прави абсолютно достатъчен.
Напоследък рутината за грижата за кожата у нас е силно повлияна от корейците. Там стъпките са над 7. Намирате ли това за необходимо? Какъв е правилният ред и кои според вас са наистина нужните стъпки?
Множество пъти сме обсъждали това в нашия екип. И колкото повече ги обмисляме нещата, толкова повече се убеждаваме, че НЕ приемаме многостъпковата рутина.
Все пак хората сме различни и всеки преценява от какво има нужда неговата кожа.
А ние работим непрестанно с водещи формулатори и козметолози, за да гарантираме най-високо качество и безопасност на всяка своя формула. Най-важното качество на един продукт е синергичната комбинация на субстанции в него. Правим богати и изключително обмислени формули, точно за да намалим многостъпковата рутина, за да предложим на клиента краен продукт с точно съчетани по вид и концентрация активни съставки в него. Формулатори изчисляват точното количество вложени съставки, за да имаме качествен краен резултат. А многостъпковата рутина няма как да контролираме количество на вложени съставки и може да се стигне до грешки от претоварване на кожата с някоя съставка или съответно до недостиг с друга.
Правилният ред според нас е качествено почистване на кожата с подходящите продукти и нанасяне на козметични такива - най-много до 2-3 вида. Серум за лице - силно концентриран продукт, който обаче не е задължително да се ползва абсолютно ежедневно. Кремът за лице - средна концентрация, но необходима. Слънцезащитен крем. Кремът е единственият краен продукт, който включва смес от различни активни съставки. Ежедневна употреба. Но пък има клиенти, които нямат нужда от него, тъй като богатството на серума понякога е достатъчно.
Важно уточнение - като говорим за крем имаме предвид емулсия - смес от водна и маслена фаза. Ако визираме продукт изцяло от маслена фаза, то това не е крем, а мехлем. Този вид продукти са неподходящи за употреба - натоварват прекалено много кожата с масла, което води до неправилната й функция, изразено в комедони, възпаления и т.н. За лятото пък е още по-вредно - маслената фаза загрява и при високи температури ползването на мехлем е абсурдно.
Как да разпознаем безопасната козметика на фона на разнообразието от продукти на пазара?
Тук вече опираме до лична преценка, възприятия и дори интуиция. Всеки човек е различен, съответно и действието на продуктите е различно, дори личните предпочитания към начина на живот. В някои от видовете продукти се влагат прекалено много изкуствени съставки, които нямат действие върху кожата. Те се влагат с цел удължаване на живота на продукта, но не си взаимодействат с кожата, отмиват се бързо и в крайна сметка резултатът е - нищо. От друга страна всички сме чували за парабени и фталати - те имат вредно действие, което за съжаление е много бавно и резултатът може да се види след години, а не след няколко нанасяния. И все пак - редно е поне малко да можем да четем етикети.
Към безопасната козметика можем да причислим продуктите, които се базират на природни източници - естествено виреещи природни дарове, растения, органични флорални води, базови и етерични масла.
Кои са най-честите грешки, които допускаме в грижата за кожата?
Най-модерната грешка, която наблюдаваме в момента е - под натурална козметика се разбира продукт изцяло от масла, което откровено вреди на кожата. Маслата са особено тежки за кожата, когато се прилагат в такава голяма концентрация, запушват порите и придават тежък вид. Освен това имат загряващ ефект.
Възможно ли е да победим в борбата със стареенето на кожата и как?
Едва ли има някой, който да е останал "вечно млад” с козметичен продукт.
Важно е да се грижим правилно, за да е здрава кожата ни, което всъщност прави красиво остаряването.
Твърди се, че антиейдж продуктите трябва да започнат да се използват, след като навършим 25-годишна възраст. Кога е времето да посегнем към тях?
И тук донякъде е индивидуален подхода. Но със сигурност около 25 до 30 години е добре да се започне. Преди антиейдж продуктите е важно да свикнем с употребата на слънцезащитни продукти. И особено в последните години, както се наблюдава промяна в климата, Слънцезащитният продукт става абсолютно задължителен (точно колкото грижата за устната хигиена). Това е нещо, което някои млади пропускат навреме, а после вече е късно.
Кога да започнем употребата на околоочен крем и защо е важно? С какво помага околоочния серум?
Околоочната зона е обособена отделно от кожата на лицето, тъй като структурата на кожата там е коренно различна и съответно грижите са много различни. Това е зона в която кожата е изключително тънка, но и няма никаква подкожна тлъстина и влага. Затова продуктите за околоочна грижа са с точно подбран състав и съчетание, за да не навредим.
Грижата за тази зона трябва да започне в ранна възраст, още преди да е настъпила дехидратацията. Днес все повече млади хора стоят пред компютър в продължение на часове. Затова крем трябва да се поставя още на 12-13 години. До 20-годишна възраст крема е необходимо да се поставя веднъж дневно – сутрин. Нанася се в малко количество в зоната на долния и горния клепач, далеч от слъзния канал и ръба на миглите. Важно е да се знае, че нанасянето на тези продукти трябва да е изключително нежно, с леки потупвания и никакво разтягане на кожата. След 20–тата година, крем се поставя сутрин и вечер, за да се подпомогне нощното възстановяване на клетките.
Към 25 - 30-тата година е желателно да се включи и серумът. Да, това е изключително наситен и богат маслен продукт, точно поради особената структура на кожата там и липсата на естествена хидратация в тази област.
Каква е ролята на стволовите клетки в козметиката?
Най-новата революция - това е влагане на растителни стволови клетки в козметиката. Научно доказаните съставки буквално "препрограмират" кожата, забавяйки процесите на стареене и предоставяйки комплексна грижа. Стволовите клетки активно противодействат на признаците на стареене. Те осигуряват мощна антиоксидантна защита, предпазват кожата от фотостареене и замърсявания, като същевременно я подхранват и хидратират в дълбочина. Растителните стволови клетки и in vitro култури активно противодействат на признаците на стареене на клетъчно ниво и запазват младостта и енергията.
Кои са най-важните съставки в анти-ейдж грижата?
Доста сериозна роля играят флоралните води, лакесис, безсмъртниче, растителните стволови клетки, пептиди, лецигел (емулгатор от много висок клас), арганово масло, масло от жожоба.
Всичко е химия! Но коя химия в козметиката може да е полезна за нас и коя да ни навреди?
Доста вредни са парабените и фталатите. Проблемът при тях е натрупването, което се получава във времето. При тях не става въпрос за усещане вследствие ползване на продукт - два, нито за месец-два. Това е именно коварното.
Минералните масла - това са продукти от нефтената промишленост, които са чужди за нашата кожа. И тъй като Природата е съвършена, тези масла не са добре дошли върху кожата ни, тя ги отблъсква, не попиват изобщо, стоят мазни и тежки на повърхността и съответно не са приятни за ползване.
Част от субстанциите в продуктите са особено необходими и без тях не може да се получи продукт. Например - емулгатори, извлечени от растения - ето това е нещо полезно, прави продукта много по-приятен за ползване и има изключителни ползи в посока подхранване, хидратация, дълготрайна грижа, невосъчен и немазен сензорен ефект. Хидрогенирани масла и хидролизирани съставки също допринасят за прекрасната грижа за кожата ни. Най-новите слънцезащитни филтри са особено изчистени, достатъчно изследвани и със сигурно действие срещу UVA и UVB лъчи. И тъй като в тази посока има сериозни спорове - не е лошо да подчертаем, че по-безвредно е ползването на слънцезащитен продукт с химичен филтър, отколкото изгаряне (от леко до тежко), което може да навреди за цял живот на кожата ни.
Всички говорят за хидратация, но как всъщност да хидратираме кожата си правилно?
Правилната хидратация е чрез активни съставки - хиалуронова киселина, лакесис, кофеин, копринени протеини, пептиди, пантенол, млечна киселина, урея, витамини и други активни вещества, флорални води. Хидратиращите активни съставки са предимно водоразтворими, което предполага наличието на водна фаза в крема. Хидратация само чрез масла е подходяща повече за кожата на тялото, но не и на лицето.
Колко е важно да познаваме типа кожа? Какви продукти бихте препоръчали за всеки тип?
Най-харесваните и продаваеми продукти за млада кожа са - Флуид с Ниацинамид, Серум с центела азиатика, Крем с авокадо, Крем с тетра.
За смесена - Серум с Хиалуронова киселина, Крем с Алое Вера, Крем с карите, Активен крем със стволови клетки 25+.
За зряла кожа - Серум с лакесис, Крем с Хиалуронова киселина, Ревитализиращ крем със стволови клетки 45+
Какво бихте посъветвали дамите, които за първи път посягат към анти-ейдж козметиката?
Донякъде последните поколения субстанции, влагани в анти-ейдж козметиката са все още слабо познати.
0 | 0 |