"Каркасон”, "катан”, "диксит” – напоследък все по-често започнахме да чуваме от приятели и познати подобни думички, които ни звучаха като извадени от книга с магии. Поинтересувахме се и установихме, че всъщност става въпрос за настолни игри. Наричани още с прекрасните определения "семейни” и "социални" игри.
Оказва се следното: в последните години този вид забавления са започнали отново да набират скорост, да се превръщат в мода и мания (в хубавия смисъл на думите). А световете на новите игри се простират далеч отвъд кварталите на отдавна познатото ни "Монополи”. Те са толкова разнообразни, красиво илюстрирани и увлекателно измислени, че успяват да впечатлят дори разглезеното от компютрите поколение.
Тези тенденции могат само да ни радват. Защото още веднъж виждаме как децата и младите хора играят заедно, взирайки се в лицата на останалите, вместо в студения екран, който разваля очите и социалния им живот. Събират се около маса, без тя да е задължително отрупана с алкохол и без няколко часа по-късно да се намират върху или под нея.
В желанието си да научим повече, се срещнахме с вдъхновения собственик на новооткрито Магазинче за настолни игри, пъзели и приказни фигурки. Опиянени от вълшебната обстановка на едно такова място, поиграхме на някои от игрите и бързо се почувствахме запалени по идеята. Ето как я описва самият основател на магазинчето:
"По начина, по който играе един човек, можеш да разбереш много за характера му. А от начина, по който губи, разбираш всичко! Настолните игри са отражение на истинския живот. Те са като паралелна реалност, в която показваме наяве една скрита романтична страна на нашата същност."
Тъй като настолните игри ни се сториха чудесна идея за подарък, попитахме и кои от тях са подходящи за различните възрастови групи. Разбрахме, че заглавията "Rapido”, "Villa Paletti” и "Monopoly Junior” са достатъчно лесни и същевременно развиват мисленето на 4 до 6-годишните деца. За малчуганите от 7 до 13 пък се препоръчват "Dixit”, "Mondo”, "Niagara”. Разбира се, долната възрастова граница за всяко подобно приключение може да се свали поне с година, ако родителите отделят специално внимание, за да обяснят правилата и пренебрегнат по-сложните от тях.
Останалите многобройни предложения, които видяхме в магазинчето, могат да доставят удоволствие на всички – от 9 до 99 години. Показали сме ги в днешната ни игрална галерия. А тук ще разкажем малко повече за 6-те най-популярни заглавия, които винаги поддържат на 6 интереса и настроението на играчите. Повечето от тях са изцяло преведени на български език, а останалите си имат необходимите разбираеми упътвания.
"Каркасон"
Името на играта идва от крепостен град в Южна Франция, чиито стени са най-дългите в цяла Европа и представляват приказна смесица от кули, наблюдателници, подвижни мостове. 13 века след построяването на града, настолният му вариант започва своя победоносен поход по целия свят, преведен е на много езици и до момента се продадени над 6 милиона копия. През 2001 година "Каркасон" е обявен в Германия за "Игра на годината" от най-строгото жури в света на настолните приключения - признание, равняващо се на Оскар в киното.
Участниците сами подреждат като пъзел картата, върху която ще играят. За целта използват плочки, красиво изрисувани с пътища, крепости, манастири и поляни. Разполагат с рицари, разбойници, монаси и селяни, чрез които се стремят да разширят максимално сферата си на влияние.
"Игра на тронове"
След като цял свят полудя по фентъзи книгите и едноименния сериал, не ни учудва, че прословутата "Игра на тронове" е превърната и в настолна. Участниците потъват опиянени в нея за по няколко часа, така че не се наемаме да описваме тук правилата. Ще разкрием само, че всеки започва да играе с една от познатите от книгите и сериала фамилии, като се бие с останалите за власт.
Диксит"Когато играеш "Игра на тронове", или печелиш, или загиваш" - казва героинята Церсей Ланистър. Но най-хубавото е, че настолното приключение включва карти с всички любими на феновете персонажи, а сценарият на играта следва доста точно този от първи и втори сезон на сериала.
"Диксит"
Играли ли сте на "Асоциации" в училище? Е, тук става въпрос за нещо подобно, само че в много по-усъвършенстван и интересен вариант. Участниците в "Диксит" разполагат с прелестни сюрреалистично илюстрирани карти, които са богати на разнообразни детайли и позволяват във всяка една да се открият различни асоциации. Но дали вашият начин на мислене ще съвпадне с този на останалите? Точно това ѝ е хубавото на тази игра - хем е гениално проста, хем всеки път е коренно различна от предходния, в зависимост от компанията, с която сте се събрали.
"Диксит" може да заинтригува и да се усвои както от малките деца, така и от възрастните, които твърдят, че не играят игри.
"Заселниците на Катан"
Може би това е най-популярната настолна игра, след "Каркасон". В Германия тя е призната за игра на годината още през 1995 година, а според почитателите ѝ заслужава дори приза за игра на века. Все повече хора се оказват запалени по часовете, прекарани с "Катан". Това приключение комбинира по изключително завладяващ начин нуждата от интелигентна тактика, много късмет и усет във воденето на преговори.
Discworld
"Discworld: Ankh-Morpork"
Всеки, който е поне малко запознат с творчеството на Тери Пратчет, може да си представи за какво става въпрос. Добре дошли в настолния вариант на Света на диска и прословутия град-държава Анкх-Морпорк! Както в книгите, така и в играта, там е пълно с изненади, убийства, всевъзможни конфликти и алчност. Възползвайки се от всичко това, всеки участник се стреми да изпълни тайната мисия, която си е изтеглил в началото на вълнуващото приключение.
"Селище"
Това заглавие пък бе провъзгласено за най-добра игра на миналата година. В нея по особено интересен начин е разгледан проблема за живота и смъртта - всеки играч разполага с "човечета" от различни поколения и трябва внимателно да реши в коя сфера да резлизира и в кой момент да "погребе" всяко едно от тях. Те могат да пътешестват по широкия свят, да се издигат в кметския съвет, да се отдадат на духовно поприще, но в края на играта най-голямо значение има дали са изживели достойно пътя си.
Надяваме се, че сме успели да ви заинтригуваме с този материал. И че сме били полезни, ако имате желание самите вие да започнете да играете със семейството и приятелите си, или да зарадвате с подходящ подарък някой почитател на настолните изживявания. В такъв случай трябва да имате предвид и следното: някои от най-известните игри имат различни интересни разширения (за повече участници, или с променен сценарий), които също си заслужават.
На различни места из страната вече се създават клубове, които ви предлагат да играете любимите си игри на място. Две от най-известните такива места в София са "Каркасон" и "Клуб за настолни игри 73".
А за да се присъедините към клуба от последователи на Jenite.bg и да продължаваме да ви информираме какво се случва наоколо, присъединете се - това е нашата страница във Facebook!
18 | 2 |